Wojewoda Małopolski, Dom Spotkań z Historią, Biblioteka Jagiellońska, Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowegoi Kolegium Wigierskie zapraszają na II spotkanie z cyklu "Stanica kresowa"w ramach programu "Kultura pamięci" Kresowy tygiel narodów, religii i kultur ...czyli Unia tu już była!Prezentacja multimedialna i promocja albumu "Świat Kresów"

8 lipca 2011, piątek, g. 17.00, Biblioteka Jagiellońska, ul. Oleandry 3, sala konferencyjna

Rozpoczęta w tych dniach polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej to doskonała okazja do przypomnienia prekursorskiego dziedzictwa Rzeczypospolitej w odniesieniu do idei unijnych i federalnych. Do przywołania niezwykłych zapisów zawartych w uniach horodelskich i unii hadziackiej oraz fascynującego tygla narodów, religii i kultur jaki przez kilkaset lat stanowiły Kresy – Ziemie Wschodnie I i II Rzeczypospolitej.

Magnaci z Litwy i arystokraci z Podola, lwowskie batiary i strzelcy siczowi, galicyjscy chasydzi i Żydzi z „Jerozolimy Północy”, pustoły Poleszuka i czerwony płaszcz Hucuła, Niemcy na Wołyniu i Ormianie na Pokuciu, wicinnicy na Niemnie i łebacy w Borysławiu, Anglik z Kołomyi i Karaimi z Trok. To tylko parę przykładów barwnej mozaiki, którą niegdyś stanowiły Kresy. Prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie, poświęcona wielonarodowym i wielokulturowym Kresom ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z końca XIX i początku XX wieku.Podczas spotkania zostanie zaprezentowany album „Świat Kresów” Tomasza Kuby Kozłowskiego i Danuty Błahut-Biegańskiej zawierający reprodukcje blisko 800 obiektów (zdjęć, pocztówek, wydawnictw, druków ulotnych i reklamowych, dokumentów, archiwaliów, map, antyków, przedmiotów codziennego użytku, pamiątek osobistych, odznak, medali) z ponad 250 miejscowości, zarówno tych, które znajdowały się na Ziemiach Wschodnich II Rzeczypospolitej, jak i tych, które po 1921 roku pozostały poza jej granicami.

Dom Spotkań z Historią, Warszawska Inicjatywa Kresowa, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa, www.dsh.waw.pl, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 022 255 05 50

Stanica Kresowa, Maciej Wojciechowski, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 692 733 399, Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, Al. Mickiewicza 22, 30-059 Kraków

Do Kresowego Serwisu Informacyjnego przesłał ;Tadeusz Kozłowski

 

 


GTranslate

plbebgzh-TWhrcsdanlenetfrgldeelhuitjalvltnoptrorusrskslessvukyi

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp6.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud16.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 559 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
9573797