Biało-czerwone znicze zapłonęły w środę 11 lipca w Kozłowie pod tablicą upamiętniającą ofiary mordów na Kresach Wschodnich Rzeczpospolitej. Tego dnia 69 lat temu nacjonaliści ukraińscy wymordowali kilka tysięcy Polaków na Wołyniu.

 

Autor: Stowarzyszenia Promujmy Kozłowo

Mordów tych dokonywano w kościołach w czasie nabożeństw niedzielnych. Księżą ginęli w okrutny sposób razem z wiernymi, tylko dlatego, że byli Polakami. Dzień ten zapisał się w historii naszego narodu jako „Krwawa Niedziela” i stał się symbolem ludobójstwa dokonanego na Polakach w latach 1939-47. Szacuje się, że w tamtym czasie na Kresach zginęło od 120 do 200 tys. naszych rodaków. Członkowie Stowarzyszenia Promujmy Kozłowo non omnis moriar, pomysłodawcy i od wielu lat realizatorzy działań patriotycznych w Kozłowie, oddali hołd pomordowanym.

- Chcieliśmy uczcić pamięć o naszych Rodakach, którzy w tamtym dniu położyli najwyższą ofiarę za przynależność do Narodu Polskiego – mówi Maciej Prażmo, prezes Stowarzyszenia. – Oni żyją w naszych sercach. Chcieliśmy pokazać, że ich męczeńska często śmierć nie poszła na marne, że pamiętamy o nich i trwamy w świadomości, że jesteśmy Polakami.

- Kultywowanie ważnych dat i honorowanie przodków, to część naszej tradycji narodowej. – dodaje Tomasz Kucmus. – Korzenie mamy Kresowe, tym samym takie daty jak dziś, są nam bardzo bliskie.

- Symboliczny ogień pod tablicą niech przypomina wszystkim o naszych powinnościach wobec Ojczyzny. – kontynuuje Prażmo. - Dziś aktywnie działamy dla społeczeństwa, żyjemy przyszłością i myślimy pozytywnie, jednak nie zapominamy o naszych przodkach. W poczuciu więzi, wspólnoty i przynależności.

Taką informację uzyskaliśmy od pana Macieja  Prażmo Prezesa Stowarzyszenia Promujmy Kozłowo non omnis moriar z Kozłowa.

Więcej :  http://kozlowo.wm.pl/114036,W-Kozlowie-pamietaja-o-rzezi-Polakow-sprzed-lat.html


GTranslate

plbebgzh-TWhrcsdanlenetfrgldeelhuitjalvltnoptrorusrskslessvukyi

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp10.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud13.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 348 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
9578842