9 lutego w Kościele Garnizonowym w Szczecinie odprawiona została Msza Święta Msza poświęcona 70. Rocznicy powstania 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Mszę odprawił Ks Komandor Zbigniew Jaworski w asyście Ks. ppłk Piotra Sroki-Proboszcza parafii pw ŚW.WOJCIECHA.

Na msze przybyli kombatanci i potomkowie Środowiska Żołnierzy 27 WDP AK w Szczecinie, Kombatanci i potomkowie Kresowej Konspiracji i Samoobrony, kombatanci i potomkowie Szczecińskiego Okręgu Armii Krajowej, Kresowianie i mieszkańcy Szczecina w tym licznie stawiła się młodzież. Mszy towarzyszyła Orkiestra Wojskowa Garnizonu  Szczecin która wykonywała muzykę liturgiczną.

Podczas kazania które było nietypową lekcją historii zwłaszcza dla licznie zgromadzonej młodzieży można było wysłuchać pięknej historii 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, która w tej części okupowanej europy była największą formacją Wojska Polskiego. W kazaniu wymieniono wybitnych oficerów którzy dowodzili dywizją jak: Płk Kazimierz Bąbiński ps. LUBOŃ,  ppłk. Jan Kiwerski ps. OLIWA, mjr. Jan Szatowski-Szatyński "Kowal" ps. KOWAL, kpt. Kazimierz Żaniak ps. "GARDA", płk Jan Kotowicz ps. "TWARDY" i mjr Tadeusz Sztumberk-Rychter ps "ŻEGOTA". Uczestnicy wysłuchali historii powstania 27 WDP AK w ramach Akcji Burza na Wołyniu i zapoznali się ze szlakiem bojowym tej formacji od momentu jej powstania do zdradzieckiego rozbrojenia na Lubelszczyźnie w miejscowości Skrobów.
GTranslate

plbebgzh-TWhrcsdanlenetfrgldeelhuitjalvltnoptrorusrskslessvukyi

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp12.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud1.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 427 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
7881496