21 kwietnia 2014 r. działacze Prawego Sektora z obwodu równieńskiego uczcili 71. rocznicę napadu Ukraińskiej Powstańczej Armii na miasteczko Janowa Dolina, podczas którego wymordowano ok. 600 polskich mieszkańców. Modlitwę w intencji upowców odmówił o. Ihor, dziekan Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwii Prawosławnej.  Strona ukraińska, uważa, że doszło tam do „jednego z największych zwycięstw” UPA, która zlikwidowała „bazę polsko-niemieckich okupantów Wołynia”. Ukraińscy historycy podają liczbę ofiar – po stronie „polsko-niemieckich okupantów” zginąć miało ok. 600 osób, przy 8 zabitych i 3 rannych po stronie UPA. Jest to jeden z przykładów fałszowania historii. W nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek, czyli z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, doszło do napaści, którą przeprowadzili ukraińscy szowiniści wywodzący się z band Ukraińskiej Powstańczej Armii i Ukraińskiej Policji Pomocniczej, a także czerń, czyli ukraińskie chłopstwo. Wokół Janowej Doliny zamykał się śmiercionośny krąg, który odcinał osadę od wszelkich potencjalnych dróg ucieczki. Atak rozpoczął się od ostrzelania karabinami maszynowymi, następnie niewielkie grupki napastników podkładały pod domy słomę, które podpalano i podsycano naftą. Jednocześnie wrzucano przez okna granaty. Polacy, którym udało się wydostać z płonących domostw, byli atakowani i zabijani za pomocą broni palnej, a także siekier i noży. W relacjach świadków pojawiały się makabryczne opisy zabójstw, których dokonano na niewinnych polskich cywilach. Ofiarą upowców padł też personel miejscowego szpitala, których  wyrżnięto siekierami, a następnie podpalono placówkę z będącymi wewnątrz pacjentami.

 Zlikwidowanie Janowej Doliny urosło do symbolu „walki o Wielką Ukrainę”, co do dzisiaj jest kultywowane wśród Ukraińców. W centrum obecnej wsi ( zwanej Bazaltowo) znajduje się pomnik UPA, który wspomina „akcję bojową” mającą na celu likwidację bazy „polsko-niemieckiego okupanta”.

Wykaz części osób, które zginęły w Janowej Dolinie 23 IV 1943 r. (dane z czasopisma NA RUBIEŻY, uzupełnienia przez Internautów): Ze względu na to, że większość ludzi przebywających w czasie napadu w Janowej Dolinie pochodziła spoza osady i przeważnie nie znali się oraz ze względu na duże rozproszenie po wojnie bezpośrednich świadków wydarzeń, dotychczas udało się zebrać tylko niewiele nazwisk ofiar mordu z 23 IV 1943 r.. Są to

 

BATOŃ - rodzina, 3 osoby;

 

BOGUCKI Jan;

 

DĘBORUK Włodzimierz i 2 członków rodziny;

 

DĘBSKI - rodzina, 3 osoby;

 

KOWALSKI IN. (technik budowlany);

 

KOWALSKI - rodzina, 3 osoby;

 

KOZŁOWSKA Ewa i 4 członków rodziny;

 

ROGALIŃSKA Jadwiga;

 

SNARSKI - rodzina, 5 osób;

 

SIERAKOWSKI IN.

 

SENIUK IN.;.

 

WILCZOPOLSKI Stanisław;

 

WALIŃSKI - rodzina, 3 osoby;

 

WYRZYKOWSKA Krystyna z d. Jakubowska, żona inż. Henryka W.;

 

JAKUBOWSKI małżeństwo lat ok. 50  IIN., (rodzice Krystyny po mężu Wyrzykowskiej);

 

SZANIAK IN. (emerytowany st. sierżant);

 

ZAGÓRA - małżeństwo i 6 dzieci;

 

MEJKSZTAN - małżeństwo: Włodzimierz i Józefa,

 

PLUTA Stanisław lat 33 (pracownik kopalni), żona Helena lat 39, syn Janusz lat 5;

 

HOLEC Włodzimierz 1915-1943 - s. Wacława, Czech. (korekta, było: "HOLC Władysław, ogrodnik...")

 

JAWORSKA IN. (żona Jana) z dzieckiem;

 

GABRYŚ IN. (teściowa p. Zioła);

 

ZUCHOROWSKA Aniela lat 20 i jej syn 1 rok;

 

JASIŃSKA IN. lat 40;

 

FURS IN. - ojciec i syn lat 10;

 

BAKINOWSKI Aleksander (lekarz dyżurujący w szpitalu) i żona Elżbieta.

 

BORYSOWICZ Jan lat 21, student medycyny.

 

SAWICKI Bronisław, żona Ola z d. Oborska, jej mama Anna Oborska, córka Bożena

 

KACPEREK Krystyna 1938 i Alicja 1940 - córeczki Józefa i Stefanii (inf. Czesław Kasperek)


GTranslate

plbebgzh-TWhrcsdanlenetfrgldeelhuitjalvltnoptrorusrskslessvukyi

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp5.jpg
Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud13.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 671 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
5915621