Ojcze Nasz, który jesteś w niebie – spójrz na umęczoną polską ziemię, zbroczoną krwią od krańca do krańca.

Święć się imię Twoje, wołamy co rano i powtarzamy uporczywie poprzez Polskę zalaną łzami. W słońcu sprawdź się słowo Boże o pokoju i miłości.

Bądź wola Twoja na niebie. Niechaj niebo stanie się znów błękitem, napełnionym słońcem, a nie dymem pożarów. Niech niesie ciepło i światło, a nie śmierć, bomby i trwogę. Daj by samolot był gońcem szczęścia, a nie posłańcem śmierci. Bądź wola Twoja, a nie może być wolą Twoją, by mord i krwawe rozpasanie rządziło światem. Daj, by za wolą Twoją opustoszały głębokie więzienia, by leśne doły przestały napełniać się trupami. By szatan ucieleśniony w człowieku nie świstał batem zgrozy nad naszymi głowami.

Bądź wola Twoja na ziemi. Niechaj ziemię obejmie Twój wzrok i zliczy mogiły. Rozezna drogi, którymi idzie, wędruje ku Polsce, dąży nasz syn, brat i ojciec, żołnierz polski. Spraw, by morza oddały zatopionych, piaski zasypanych, śniegi Sybiru zamarzniętych, szerokie rozłogi ziemi zakopanych. Niech choć ciała wrócą do polskiej ziemi.

Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj. Chlebem naszym powszednim jest mozół ponad wszelką wytrzymałość twardy. Chlebem naszym powszednim jest tułaczka na wygnaniu, śmierć w lochach więziennych, śmierć od kuli i śmierć z głodu. Śmierć od znęcania się w obozach, śmierć w huku i zgiełku bitwy. Śmierć na nieludzkiej ziemi. Chlebem naszym powszednim jest przymus zaciskania pięści i zwierania z bólu zaciśniętych szczęk, gdy chwila woła o krwawy odwet. Do chleba naszego powszedniego dodaj nam mocy wytrwania, żelaznej woli cierpliwości, byśmy nie wybuchali przed czasem, byśmy w milczeniu wytrwali, byśmy w ciszy zahartowali się na stal.

I odpuść nam nasze winy, kiedy zmuszeni będziemy podnieść rękę. Daj siłę do starcia na proch bestii. Odpuść nam, jeśli zadrży ręka- wzmocnij ją. Nasi winowajcy przeciwko Tobie wystąpili. Nie dopuść byśmy skalali się słabością wobec nich. Byśmy grzeszyli niemocą, tak jak oni grzeszą rozpasaniem w zbrodni.

I nie wódź nas na pokuszenie. Niech zginą wśród nas zdrajcy i szpiedzy. Niech pieniądz nie zaciemnia serca bogatym. Niech syty pamięta o głodnym. Niech Polak Polaka pozna na każdym krańcu i o każdej porze. Niech wroga poznamy wtedy, kiedy przybiera na się uśmiech przygodnej dobroci. I nie wódź nas na pokuszenie, byśmy jutro nie mścili się za to co cierpieliśmy dzisiaj.

Ale nas zbaw ode złego. Od wroga na polskiej ziemi, od dalekich śniegów Sybiru, od dróg tułaczych wysiedleńców, od śmierci na lądzie, morzu i powietrzu, od zdrady własnych braci.

Amen. Niech się tak stanie, byśmy na polskiej ziemi stali się znów gospodarzami. Byśmy oparli się o góry i morze. Byśmy mogli w Twoim słońcu chlebem karmić głodne rzesze. Sprawiedliwy ład wprowadzić w sprawiedliwej Polsce. Niech się tak stanie, byśmy wolnymi Polakami byli, o Panie.

 

Autorem modlitwy jest prawdopodobnie Zygmunt Jan Rumel, młody poeta, którego w wieku 28 lat zamordowali nacjonaliści ukraińscy. Zginął, bo wierzył, że zdoła powstrzymać falę zbrodni OUN- UPA jaka rozlewała się po Wołyniu 1943 r. Porucznik Rumel był parlamentarzystą  Podziemnego Rządu Polskiego, którego rozerwano końmi w Kustyczach koło Turzyska. Na dzień przed wyjazdem na tą ostatnią misję, nauczył tej modlitwy na pamięć  Michalinę Lemańską mieszkankę Bud Ossowskich ( wsi wymordowanej przez rezunów z OUN-UPA  30 sierpnia 1943 r.) Pani Lemańska powiedziała go z pamięci po 50- ciu latach na spotkaniu Kresowian w Gdańsku. ( Niestety już nie żyje). Tekst spisał Feliks Budzisz, który mi udostępnił. Oryginalna wersja była zatytułowana „ Ojcze Nasz”, przymiotnik „Kresowe” jest mojego autorstwa, który dodałem po przeczytaniu całości.( S.B)


GTranslate

plbebgzh-TWhrcsdanlenetfrgldeelhuitjalvltnoptrorusrskslessvukyi

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp2.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud2.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 1827 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
7766546