68 rocznica rzezi Polaków w Kutach nad Czeremoszem

Górska miejscowość wypoczynkowa. Na skraju przedwojennej Polski, na styku Pokucia i Bukowiny, na Huculszczyźnie, znajdują się Kuty, niewielkie miasteczko położone nad rwącym Czeremoszem. Do 1939 roku Czeremosz wyznaczał linię granicy polsko-rumuńskiej (historycznie mołdawskiej). W okresie międzywojennym w Kutach mieszkało 1300 Polaków, 1900 Hucułów, 3300 Żydów i ponad 500 Ormian.

Czytaj więcej...

WSPOMNIENIA PETRONELI WŁADYGA

Losy rodziny Rusieckich, to losy jednego z najpiękniejszych rodów kresowych, w dziejach którego z pokolenia na pokolenia skupiają się, jak w soczewce losy wszystkich innych kresowych pokoleń. Od pracy dla I Rzeczypospolitej wielu Narodów, poprzez trudy, wyrzeczenia i cierpienia okresu Powstań Narodowych. Od wojennych zmagań poprzez pracę na rzecz dobrobytu i dla scalenia wszystkich części II Rzeczypospolitej, po 123 latach rozdarcia i nieobecności na mapach świata.

Czytaj więcej...

Emilia Gierczak z Wołynia

Emilia Gierczak urodziła się 25 lutego 1925 w Maszowie, powiat Luboml, w województwie wołyńskim; zmarła 16 marca 1945 w Kołobrzegu jako podporucznik, biorąca udział w walkach II wojny światowej. Była córką Leontyny i Józefa Gierczaków, właścicieli gospodarstwa rolnego. W 1938 Emila kończy siódmą klasę szkoły powszechnej w Lubolmu i rozpoczyna naukę w gimnazjum w Kowlu, należy tam do drużyny harcerskiej.

Czytaj więcej...

Malowanie jajek polska krwią.

Osada górnicza w zakolu rzeki Horyń na Wołyniu produkowała kostkę i grys bazaltowy. Nazywała się Janową Doliną położoną w powiecie Kostopol, województwo łuckie. Zaprojektowana i zbudowana od podstaw dla dwóch i pół tysiąca pracowników związanych z zakładem.

Czytaj więcej...

GTranslate

plbebgzh-TWhrcsdanlenetfrgldeelhuitjalvltnoptrorusrskslessvukyi

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp6.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud5.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 528 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
7591008