Józef Ignacy Kraszewski pisarz kresowy

"Niestety, zawsze szukamy obrazów daleko za sobą, przed sobą, nigdy koło siebie. Jest urok w tej obcej stronie, a swoje tak się osłucha, opatrzy, spospolituje, że wreście stracim dla niego uczucie podziwienia, jakieśmy mu winni, a nawet poznajomić się z nim bliżej zaniedbywamy jedynie dlatego, że machinalnie, materialnie znamy je aż do znużenia. Dlatego też cudzoziemiec nowo przybyły żywiej wszystko uczuje, więcej u nas zobaczy, lepiej opisze.  (...) Chciejmy się tylko zastanowić nad swoim krajem, a znajdziemy w nim tysiąc wdzięków, tysiąc pamiątek, tysiąc godnych zastanowienia przedmiotów." - pisał we wstępie do pierwszego wydania „ Wspomnienia Wołynia, Polesia i Litwy” z 1839 roku.

Czytaj więcej...

Urodziłem się na Wołyniu.

Do grudnia 1942 roku Ukraińcy organizowali napady na pojedyncze osoby pracujące w polu, lesie lub będące w podróży  oraz rodziny  mieszkające na uboczu z dala od wioski. Trwała wojna więc  wypadki te traktowano  w kategoriach rozboju rabunku, porachunków sąsiedzkich. Drobne konflikty będą się zdarzać, to jest normalne w takim czasie uspokajał stryj mojego ojca zatrudniający Ukraińców do pracy w swoim gospodarstwie.

Czytaj więcej...

Relacja Konstantego Jeżyńskiego, byłego mieszkańca kolonii Aleksandrówka

Ja Jeżyński Konstanty, syn Józefa i Agaty z domu Urbaniak, partyzant 27 Wołyńskiej Dywizji AK, ps. Grom, [jestem] urodzony dnia 10 grudnia 1922 r. we wsi Marjanówka koło Zdołbunowa [gm. Zdołbica, pow. Zdołbunów], województwo łuckie na Wołyniu. Następnie rodzice przenieśli się w 1928 r. do miejscowości Aleksandrówka, gmina Kniahininek, powiat i województwo łuckie na Wołyniu. (...)

Czytaj więcej...

Wspomnienia Wacława Kowalczyka z pobytu w Rokitnie na Wołyniu

W 1931 roku z całą rodziną przyjechałem z Grajewa do Rokitna. Najpierw wyjechała moja starsza siostra Genowefa z mężem Mieczysławem Wojciechowskim i zamieszkali na ul. 3-go Maja. Następnie z Grajewa wyjechał mój tatuś, a na końcu wyjechała moja mamusia ze mną i siostrą Broncią. Zamieszkaliśmy na ul. 3-go Maja obok starszej siostry. Dzieliło nas tylko podwórko. W Rokitnie rozpocząłem lata młodzieńcze.

Czytaj więcej...

GTranslate

plbebgzh-TWhrcsdanlenetfrgldeelhuitjalvltnoptrorusrskslessvukyi

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp5.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud17.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 2006 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
7766662