OSTATNIA WIGILIA NA WOŁYNIU

Warto dodać, że przy naszym Kościele w Swojczowie był przepiękny chór złożony już z dorosłych osób, które ładnie potrafiły śpiewać, przy czym wtórowały im nasze piękne parafialne organy. Maryjny kult pięknie promieniował nie tylko na Swojczów i naszą okolicę, a objawiało się nie tylko lgnięciem wiernych do maryjnych nabożeństw ale przede wszystkim zamiłowaniem do pieśni religijnych, ale i wszystkich innych.

Czytaj więcej...

WSPOMNIENIA LEOKADII MICHALUK Z D. POŁUDNIEWSKA

Człowiek jako istota ukształtowana na podobieństwo samego Boga został powołany, aby stwarzać, budować i królować w tym pięknym świecie, który go otacza. Dlatego wszędzie gdzie pojawi się rodzaj ludzki, zaraz też pojawiają się kwiaty, owoce, uprawy, zwierzęta, domy, całe osiedla ludzkie, figury, Kościoły, wreszcie całe miasta. Nasza kultura nazwała ten proces cywilizacją, a rozwój postępem, im wyższa kultura danego narodu, tym wyższa cywilizacja i większy dobrobyt. Upadek kultury człowieka, danej grupy społecznej czy Narodu, to potęgujący się ból jednostki, regres społeczny, a nawet pogaństwo w skrajnych przypadkach, posunięte do zezwierzęcenia postaw i zachowań poszczególnych osób, czy nawet całych, dużych grup społecznych. Niemal cała historia rodzaju ludzkiego, to nieustanna walka pomiędzy dobrem i złem, miłością i nienawiścią, rozwojem i cofaniem się, budowaniem i niszczeniem. Wspomnienia pani Leokadii są wymownym świadectwem zmagania się tych dwóch potężnych kultur, wyrastających z dwóch odmiennych źródeł i korzeni. Owoce zaś tych Kresowianie rozsiani po całym świcie, znają " nad wyraz dobrze" . Nie pomarli jednak Ci, którzy żyją w pamięci Narodu. - Sławomir Tomasz Roch

Czytaj więcej...

GTranslate

plbebgzh-TWhrcsdanlenetfrgldeelhuitjalvltnoptrorusrskslessvukyi

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp10.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

mapka.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 1821 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
7766542