Niech żyją Wołyńce,...

Tak powitano w twierdzy Zamość, Jazdę Wołyńską. Poniżej trochę starszej historii naszego Wołynia i Wołyniaków. Opisane zdarzenia mają ogromną wartość historyczną i stanowią dokument tamtych czasów i dziejów Jazdy Wołyńskiej w okresie Powstania 1831 roku na Wołyniu.

Czytaj więcej...

W cieniu ukraińskich noży

Główną rolę w przygotowaniu listy osób przewidzianych do likwidacji odegrał znany ukraiński działacz nacjonalistyczny Iwan Miszczena. Wiedziony nie wiadomo jakim uczuciem w ostatniej chwili skreślił z listy proskrypcyjnej byłego dyrektora Liceum Krzemienieckiego Karola Kochlera.

Czytaj więcej...

Bój we Włókach. Tu, gdzie walczyli Wołynianie

W miejscowości Włóki, w pobliżu stacji benzynowej, na skrzyżowaniu szosy gdańskiej z drogą z Fordonu do Koronowa, znajduje się pomnik. Na wysokim cokole dumnie stoi żołnierz odziany w mundur z okresu kampanii wrześniowej, dzierżąc w dłoni wieniec laurowy, w drugiej zaś sztandar z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Umieszczona u dołu tablica głosi: ,,Bohaterom walk o niepodległość w latach 1939-1945 - Wdzięczni rodacy gm. Dobrcz w czerwcu 1947 roku”.

Czytaj więcej...

Między Wołyniem a Warszawą

Nie zapomnę też reakcji koleżanki Ukrainki, z którą się bardzo przyjaźniłam. Gdy dowiedziała się o zbrodniach popełnionych przez swych ziomków powiedziała – wiesz, Gieniu, jest mi wstyd, że jestem Ukrainką! Można powiedzieć, że Eugenia Borkowska na Wołyniu znalazła się przypadkiem.

Czytaj więcej...

GTranslate

plbebgzh-TWhrcsdanlenetfrgldeelhuitjalvltnoptrorusrskslessvukyi

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp2.jpg
Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud13.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 567 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
7320712