Wspomnienia Wacława Kowalczyka z pobytu w Rokitnie na Wołyniu

W 1931 roku z całą rodziną przyjechałem z Grajewa do Rokitna. Najpierw wyjechała moja starsza siostra Genowefa z mężem Mieczysławem Wojciechowskim i zamieszkali na ul. 3-go Maja. Następnie z Grajewa wyjechał mój tatuś, a na końcu wyjechała moja mamusia ze mną i siostrą Broncią. Zamieszkaliśmy na ul. 3-go Maja obok starszej siostry. Dzieliło nas tylko podwórko. W Rokitnie rozpocząłem lata młodzieńcze.

Czytaj więcej...

Losy Futoru Pazichowskiego na Wołyniu w 1943 r

Futor nasz leżał nad samym pasem granicy polsko-radzieckiej do 1939 r., a pas ten, szerokości około 10 m, był stale bronowany i pilnowany przez patrole bolszewików, chodzących wzdłuż granicy z karabinami zakończonymi bagnetami. Pilnowali, by szpiedzy nie przekroczyli granicy ich „raju".

Czytaj więcej...

"Usłyszeliśmy krzyk mamy"

Początek zagłady kolonii Stanisławów, gm. Olesk, pow. Włodzimierz Wołyński, woj. wołyńskie

W 1943 r., moi rodzice – Jan i Zofia Kraszewscy oraz bracia: Jerzy - lat 12, Tadeusz - lat 7 i ja – lat 9, mieszkaliśmy w kolonii Stanisławów oddalonej 20 km od Włodzimierza Wołyńskiego, gmina Werba. W miejscowości Bielin [gm. Werba] mieścił się Posterunek Samoobrony Polaków, natomiast we wsi Stawki [gm. Olesk], zamieszkanej przez Ukraińców, było całe zaplecze bandy UPA.

Czytaj więcej...

"Musicie zginąć, nie ma tu dla was miejsca"

Lipcowa rzeź w kolonii Rogowicze, gm. Chorów, pow. Horochów, woj. wołyńskie [*]

Do lipca 1943 r, mieszkałem z rodziną w kolonii Rogowicze, gmina Chorów, pow. Horochów. Ojciec mój Aleksander oprócz gospodarstwa rolnego posiadał młyn, siostra Jadwiga, lat 25, panna, była nauczycielką w szkole powszechnej, starszy brat Aleksander, lat 35 był sekretarzem gminy, ja zaś miałem kuźnię. Z Ukraińcami żyliśmy w zgodzie i mimo iż docierały do nas informacje o mordowaniu rodzin polskich przez banderowców uwierzyliśmy zapewnieniom naszych ukraińskich sąsiadów, że nic nam nie grozi, mamy mocną pozycję,  przecież oni też korzystają z naszego młyna i kuźni, a brat Aleksander był przez nich ceniony za udzielanie porad agronomicznych.

Czytaj więcej...

GTranslate

plbebgzh-TWhrcsdanlenetfrgldeelhuitjalvltnoptrorusrskslessvukyi

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp3.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud15.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 726 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
9353813