Kresowianie, miłośnicy i sympatycy Wołynia i Kresów oraz niezawodni blogerzy niepoprawni. W miasteczku Kołki nad rzeką Styr na Ziemi Łuckiej na Wołyniu za trzy dni odbędzie się licytacja terenów pod nowe działki budowlane. Na tym terenie znajduje się polski cmentarz, który zostanie ostatecznie zniszczony, a polskie szczątki barbarzyńsko sprofanowane, gdyż nikt nie zamierza Ich przenosić. Szok! Niedowierzanie!

            Za II RP miejscowość była gromadą Kołki, gmina Kołki, powiat Łuck, woj. Wołyńskie, parafia Kołki. Dawniej Romanów. Miejscowość bardzo ucierpiała w czasie napadów kozackich. Po którymś z pożarów zostały tylko Kołki. Kościół parafialny w czasie działań wojennych w 1916 r. został ostrzelany i wszystkie księgi parafialne uległy spaleniu.

W 1943 r. ośrodek partyzanckiej enklawy (tzw. Republika Kołkowska), utworzonej przez oddziały UPA. Na terenie Republiki Kołkowskiej nacjonaliści ukraińscy po zajęciu miejscowości Kołki 13 czerwca 1943 dokonali zbrodni na Polakach. W tym akcie banderowskiego ludobójstwa spalono około 40 osób w miejscowym drewnianym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W tych zbrodniach w samym miasteczku zginęło łącznie 68 Polaków, 1 Ukrainiec i 6 Rosjan.

 

   


GTranslate

plbebgzh-TWhrcsdanlenetfrgldeelhuitjalvltnoptrorusrskslessvukyi

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp12.jpg
Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud13.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 472 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
6510409