Uchwała   nr  XXXIII/278/13

Rady Miejskiej w Obornikach Śląskich z dnia  27 czerwca 2013r.

w sprawie zajęcia stanowiska Rady Miejskiej w obornikach Śląskich, w sprawie uczczenia pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię, w latach 1939 – 1947, na obywatelach Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkujących tereny województwa wołyńskiego i Małopolski Wschodniej.

Na podstawie art. 18 ust 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym   (t. j. Dz. U. z 2013r., poz. 594)  Rada Miejska w Obornikach Śląskich zwraca  się

z następującym apelem do  Mieszkańców Gminy Oborniki Śląskie.

§ 1

W latach 1939 – 1947 na terenie województwa wołyńskiego i Małopolski Wschodniej z inicjatywy i za sprawą nacjonalistów ukraińskich dopuszczono się masowych mordów na obywatelach Rzeczypospolitej Polskiej.

W dniu 11 lipca mija 70 rocznica „Krwawej Niedzieli” dając początek Rzezi Wołyńskiej.

Rada Miejska w Obornikach Śląskich, dając należne świadectwo pamięci, oddaje hołd ponad 100 tysiącom Polaków i obywatelom polskim innych narodowości pomordowanym, okaleczonym i poddanym cierpieniom przez nacjonalistów z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińską Powstańczą Armię i innych ukraińskich formacji zbrojnych.

Uważamy za niedopuszczalne wszelkie próby relatywizowania historii czy rehabilitowaniu ludobójców z OUN i UPA. Uważamy, że dla teraźniejszości niezbędne jest ujawnienie, opisanie i naznaczenie tego strasznego zła szczególnie tam gdzie to się dokonało.

Uznajemy za konieczne uczczenie pamięci oddziałów polskiej samoobrony, która stanęła do nierównej walki z siłami ukraińskich nacjonalistów i których działania uchroniły przed pomordowaniem większej liczby ludzi.

Pamiętając o ofiarach ludobójstwa dziękujemy wszystkim Ukraińcom, którzy z narażeniem życia własnego i swoich bliskich w akcie współczucia i humanitaryzmu ratowali swoich polskich sąsiadów.

Wyrażamy przekonanie, że jedynie działania oparte na prawdzie i uczciwości stanowią fundament prawdziwego porozumienia między narodami. Te wartości powinny tworzyć dziś podstawę stosunków i trwałej przyjaźni pomiędzy Rzeczypospolitą Polską a Republiką Ukrainy.

§ 2

Stanowisko przekazuje się do wiadomości publicznej.

§3

Uchwała wchodzi w życiem z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w sposób zwyczajowo przyjęty.

 

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Obornikach Śląskich

Henryk Cymerman

Za: http://www.oborniki-slaskie.pl/zpr/lipiec_2013/APEL/APEL.php

 


GTranslate

plbebgzh-TWhrcsdanlenetfrgldeelhuitjalvltnoptrorusrskslessvukyi

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp5.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud15.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 522 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
8981084