Andrzej Kołakowski w EssenW 70-tą rocznicę Krwawej Niedzieli, Klub Gazety Polskiej w Essen zorganizował "Polski Wieczór" pt. "Tragedia Polaków na Wołyniu - rzezie ukraińskich nacjonalistów 1943-1944". Członkowie Klubu GP już od lutego 2013 roku włączyli się w akcję Środowisk Kresowych zbierania podpisów pod projektem inicjatywy dla ustanowienia dnia 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian. W dniu 11 lipca 2013 została odprawiona przez ks. Jana Urbanka TChr, proboszcza Polskiej Misji Katolickiej w Essen uroczysta Msza święta w Intencji Ofiar Wołyńskich.

Podczas sobotniego Polskiego Wieczoru dnia 13-go lipca 2013, pani Anna Kołakowska wygłosiła wykład nt. Tragedii Polaków na Wołyniu, zarysowując źródła ukraińskiego nacjonalizmu i prezentując dokumenty obrazujące nasilającą się falę bestialstwa, aż po dzień 11 lipca 1943 roku, po czym p. Andrzej Kołakowski, bard z Gdańska, zagrał koncert poświęcony Pamięci Męczeństwa Kresowian, prezentując m.in. swój przejmujący utwór "Apokaliptyczny sen o Wołyniu". Znany historyk p. Piotr Szubarczyk przybliżył zebranym postać autora wiersza "Dwie Matki", porucznika Armii Krajowej Zygmunta Jana Rumela, zamordowanego przez OUN-UPA w przeddzień Krwawej Niedzieli. W tym miejscu polecamy krótką kartę z kalendarza autorstwa naszego prelegenta na ten temat: http://www.naszdziennik.pl/wp/47595,meczenstwo-porucznika-rumla.html

Wieczór ten, który wszystkim zebranym na długo pozostanie w pamięci poprowadził z ramienia Klubu Gazety Polskiej w Essen Dariusz Butyrowski.

Bożena Wisłocka i Wojciech Kusy

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo www.polacywessen.de


GTranslate

plbebgzh-TWhrcsdanlenetfrgldeelhuitjalvltnoptrorusrskslessvukyi

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp3.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud2.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 591 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
9625208