Apel !!!

Polacy !!!  Mieszkańcy Lublina !!!  Przedstawiciele Zakładów  i Instytucji Lublina !!!

Na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich w latach 1939-1947 ukraińscy nacjonaliści dokonali okropnego  ludobójstwa na 200 tysiącach obywatelach narodowości polskiej.

Niezrozumiała polityka władz Rzeczypospolitej Polskiej wobec tego ludobójstwa sprawiła, że naczelne struktury organów państwowych przeciwdziałały przywróceniu pamięci o tragedii Kresów Wschodnich II RP. W tej atmosferze środowiska kresowe od lat ukazują prawdę o zagładzie Kresów oraz zabiegają o godne uczczenie i upamiętnienie ponad 200 tysięcy ofiar  banderowskiego ludobójstwa.

Na całym obszarze obecnej zachodniej Ukrainy, na polach, w lasach, we wsiach w starych studniach zalegają nie ekshumowane dotąd szczątki tysięcy wymordowanych w okrutny sposób prze UPA-OUN Polaków - kobiet dzieci, mężczyzn i starców. Nieznane są też miejsca ich pogrzebania, ponieważ dowody mordów konsekwentnie były zacierane Mimo upływu 70 lat ofiary tych makabrycznych zbrodni wciąż czekają na godny pochówek, ich szczątki poniewierają się w nieoznaczonych, a w większości nieznanych miejscach.

W Lublinie około 30 % mieszkańców posiada korzenie kresowe dlatego tutaj podjęliśmy Obywatelską Inicjatywę Uchwałodawczą Rady Miasta Lublin mająca na celu budowę pomnika   „ Ofiarom Ludobójstwa na Wołyniu i Kresach Południowo Wschodnich ”. Pomnik stanowić będzie: przywrócenie pamięci o zbrodni wołyńskiej, wyrazem hołdu dla ofiar, które często nie mają swoich symbolicznych nawet mogił i krzyży w miejscach ludobójstw, upamiętnieniem - aby męczeństwo tych Polaków nigdy nie zostało zapomniane, przywrócenie świadomość społecznej o zagładzie ludności narodowości polskiej, przestrzeżeniem młodego pokolenia przed wpływem i skutkami ideologii opartej na nienawiści i pogardzie dla człowieka

Pomnik ma stanąć w Lublinie u zbiegu ulic Głębokiej i Henryka Raabego  na Skwerze Ofiar Wołynia a koszt tego przedsięwzięcia to około 100 tysięcy złotych. Starania trwały prawie 3 lata  i posiadamy już wszystkie potrzebne „Decyzje” i „Uzgodnienia” z właściwymi władzami miasta Lublina. Jedyne kryterium które nas wstrzymuje przed przystąpieniem do budowy Pomnika jest kwestia finansowa. Kresowianie są zbyt ubodzy aby udźwignąć ciężar tego przedsięwzięcia ponieważ wszystkie dobra na które pracowali ich pokolenia zostały na Kresach a uciekając przed zagładą ratując życie posiadali tyle co mieli na sobie lub w ręku.

Polacy !!!  Mieszkańcy Lublina !!!  Przedstawiciele Zakładów  i Instytucji Lublina !!!

Zwracamy się z prośbą o pomoc finansową w budowie tego pomnika.

Wpłat prosimy dokonywać na konto:
Fundacja Niepodległości  20-705 Lublin ul. Bohaterów Monte  Cassino 53
Bank Ochrony Środowiska S.A.  O/Lublin
Numer konta: 34 1540 1144 2015 6416 4838 0001
Koniecznie z dopiskiem: Na cele statutowe fundacji - Obelisk Wołyński

Przewodniczący Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej

Rady Miasta Lublin w sprawie wzniesienia

Pomnika Ofiarom Ludobójstwa dokonanego na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich przez Nacjonalistów Ukraińskich

 

 

Zdzisław Koguciuk


GTranslate

plbebgzh-TWhrcsdanlenetfrgldeelhuitjalvltnoptrorusrskslessvukyi

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp7.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud9.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 305 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
9578820