Powiat kostopolski

Powiat kostopolski – jeden z 11 powiatów województwa wołyńskiego II Rzeczypospolitej. Jego siedzibą było miasto Kostopol. Został utworzony 1 stycznia 1925 r. z części powiatu rówieńskiego[1]. W skład powiatu wchodziło 6 gmin wiejskich, 2 miejskie, 233 gromady wiejskie (sołectwa) i 2 miasta.

Powiat kostopolski zajmował środkowo-wschodnią część województwa wołyńskiego i graniczył: na zachodzie z powiatem łuckim, na północy z powiatem sarneńskim, na wschodzie wzdłuż granicy z ZSRR oraz na południu z powiatem rówieńskim.

Czytaj więcej...

Kostopol

Kostopol (ukr. Костопіль, Kostopil) - miasto na Ukrainie, centrum rejonu kostopolskiego w obwodzie rówieńskim. 29,1 tys. mieszkańców (szacunek na 2006).

Prawa miejskie otrzymał 1 stycznia 1923 r.

W II Rzeczypospolitej, od 1925 r. stolica powiatu kostopolskiego. W lipcu 1942 roku w lesie w pobliżu miejscowości policja ukraińska i gestapo dokonały mordu na 5 tys. Żydach z getta w Równem.

GTranslate

enfrdeitptrues

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp10.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud17.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 463 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
13026922