Powiat kostopolski – jeden z 11 powiatów województwa wołyńskiego II Rzeczypospolitej. Jego siedzibą było miasto Kostopol. Został utworzony 1 stycznia 1925 r. z części powiatu rówieńskiego[1]. W skład powiatu wchodziło 6 gmin wiejskich, 2 miejskie, 233 gromady wiejskie (sołectwa) i 2 miasta.

Powiat kostopolski zajmował środkowo-wschodnią część województwa wołyńskiego i graniczył: na zachodzie z powiatem łuckim, na północy z powiatem sarneńskim, na wschodzie wzdłuż granicy z ZSRR oraz na południu z powiatem rówieńskim.

Powierzchnia powiatu wynosiła 3,496 km², a ludność – 159,6 tys. osób (według spisu z 1931 r.), dając wskaźnik zamieszkania 46 osób na 1 km².

Powiat w większości zamieszkany był przez ludność ukraińską, liczącą 105,5 tys. (66,1%). Drugą narodowością pod względem liczebności byli tam Polacy w liczbie 35,0 tys. osób. Reszta to Żydzi, Niemcy i inne nieliczne grupy narodowościowe.
Gminy

* gmina Bereźne (miejska)
* gmina Bereźne (wiejska)
* gmina Deraźne
* gmina Kostopol (miejska)
* gmina Kostopol
* gmina Ludwipol
* gmina Stepań
* gmina Stydyń

Miasta

* Bereźne
* Kostopol

 


GTranslate

enfrdeitptrues

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp6.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud8.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 617 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
13014982