CO TO OZNACZA SUKCES DLA HRYCAKA - NIE WIEMY NA RAZIE. HRYCAK BĘDZIE PISAĆ BAJKI HISTORYCZNE WEDŁUG WYPRACOWANYCH W INSTYTUTACH SZABLONÓW? "oni mają określone modele (schematy), jak lepiej pisać i jak lepiej nie pisać, bo - bo to nie gwarantuje sukcesu"-
PRAWDA JUŻ NIE WYSTARCZY?
http://zaxid.net/newsua/2011/3/26/143020/

"Svoboda" utrudnia integrację europejską Ukrainy - mówią historycy

14:30, 26.03.2011

Przyjście do władzy w strukturach samorządowych w trzech regionach zachodnioukraińskich WO "Swobody" będzie miało negatywny wpływ na stosunki polsko-ukraińskie, tak samo jak rezolucje polskich sejmików dotyczących problematyki historycznej, uważa historyk Wasyl Rasewicz.

"WO "Swoboda" uprawia etniczny nacjonalizm, który nie tylko nie jest mile widziany w świecie współczesnym - faktycznie jest przeżytkiem i reliktem historii. Ta siła polityczna już wcześniej prowadziła politykę rewanżu i zemsty w stosunku do sąsiadów drogą historycznej polityki kommemoracji"- powiedział Rasewicz 26 marca podczas konferencji "Współczesne problemy i perspektywy rozwoju stosunków polsko-ukraińskich" we Lwowskim Muzeum Historycznym.

Ponadto historyk zwrócił również uwagę na politykę historyczną na poziomie lokalnym w Polsce. "Polskie sejmiki samorządowe podejmują także historyczne decyzje, którymi raczej powinni zajmować się historycy i naukowcy, przyjmując uchwały o tragedii na Wołyniu w okresie II wojny światowej one z góry dokonują ich faktycznej oceny, zapędzając historyków w wytyczone przez nich koleiny własnych definicji i znaczeń. To jest naprawdę bardzo ważny problem we współczesnych stosunkach polsko-ukraińskich"- podkreślił.

"Ukraińcy nie są świadomi faktu, że głosując na "Swobodę", odcinają Ukrainie drogę do integracji europejskiej"
- dodał Rasewicz.

Stanowisko Rasewicza podzielił także historyk Bohdan Hud, wyrażając przekonanie, że pogłoski o przesadnym nacjonalizmie mieszkańców zachodniej Ukrainy pojawiają się  z powodu sztucznego "nadmuchania"  nacjonalizmu przez "niektóre siły polityczne". Jego zdaniem próby wykorzystywania przez te siły polityczne skomplikowanej historii stosunków między Polską i Ukrainą są dowodem wielkiej nieodpowiedzialności.

Ponadto Hud przypomniał słowa Jerzego Giedroicia, według których ciągłe grzebanie się w przeszłości jest bardzo szkodliwe. "Pamięć historyczna niektórych narodów zaczyna przypominać płytę, w której igła stale przeskakuje w ten sam rowek i o czym byśmy nie mówili, oni zawsze wracają do "wołyńskiej rzezi", a my wracamy do akcji "Wisła". Przypomina mi to słynne powiedzenie "Sam jesteś głupi" - powiedział.

"Dlaczego my, wysławiający Andrzeja Szeptyckiego, nie pamiętamy jego listu pasterskiego "Nie zabijaj", w którym on potępił tych, którzy wzięli udział w mordowaniu Polaków, Żydów i w innych sprawach?"- dodał Hud.

Z kolei historyk Leonid Zaszkilniak zakwestionował fakt, że polityka regionalna może odgrywać kluczową rolę w stosunkach polsko-ukraińskich, ponieważ stosunki te są kształtowane przez organy państwowe, a lokalne tylko je realizują. Podkreślił również, że pamięć historyczna w każdym przypadku trwa przez 3-4 pokolenia, i należy zachowywać tolerancyjny stosunek do tych, dla których ona jest ważna.

"Wniosek jest taki, że powinniśmy traktować partnera tak, jak byśmy chcieli być traktowani przez niego" - podsumował Zaszkilniak.

SPOŚRÓD WIELU KOMENTARZY, TAKŻE BARDZO DOBRYCH I ROZSĄDNYCH WYBRAŁEM JEDEN, KTÓRY CHCIAŁEM ZADEDYKOWAĆ RADNYM Z ZAMOŚCIA.

Polacy, podajcie nam pomocną dłoń. 26-03-2011 22:00
Udzielcie wsparcia normalnym Ukraińcom przeciwko nowej bolszewickiej zarazie. Jesteście bardziej rozwiniętym społeczeństwem i jesteście już w Europie. Pomóżcie nam razem z Czechami i innymi europejskimi ruchami obrony praw człowieka powstrzymać zagrożenie ustanowienia nowego totalitarne bolszewizmu, tym razem pod fałszywą maską "obrońców narodu ukraińskiego" jako plemienia. Co za manipulatorzy! Szamani psychologiczni dorównujący tym, którzy działali w Europie przed katastrofą XX wieku. Obawiać się trzeba słodkich słów prowokatora. Można go rozpoznać po głoszeniu nienawiści do swoich sąsiadów, niezgody wewnątrz kraju, ośmieszaniu praw jednostki i wysławianiu śmierci i posłuszeństwa danemu od Boga wodzowi lub wodzom, spiskowcom.

http://zaxid.net/newsua/2011/3/27/120055/

Potrzebny jest wspólny polsko-ukraiński podręcznik historii - Hrycak

12:00, 27.03.2011

Historyk Jarosław Hrycak wypowiedział się za zredagowaniem wspólnego polsko -ukraińskiego podręcznika historii. Powiedział, że niezbędne do tego doświadczenie na świecie już jest.

"Uważam, że jest to bezwzględnie konieczne - mamy zamiar  sami to robić, i my już to robimy - rozpoczynamy pisanie wspólnego polsko-ukraińskiego podręcznika historii - szczególnie w zakresie problemu, który powoduje największe kontrowersje nie tylko w polskim i ukraińskim, ale i rosyjskim społeczeństwie - historii II Wojny Światowej. Powiem więcej, my już wystąpiliśmy w tej kwestii z konkretną inicjatywą i mamy już zapewnione częściowo finansowanie tego projektu. Interesujące, że finansowanie nie obiecuje nam strona ukraińska ani też polska, lecz ambasada holenderska"- powiedział Hrycak 26 marca w swoim wystąpieniu na konferencji na temat stosunków polsko-ukraińskich.

"Istnieją różne modele podręczników szkolnych i pomocy naukowych, jest doświadczenie międzynarodowe. Że kwestia polsko-ukraińska nie jest sprawą wyłącznie ukraińską ani też sprawą tylko polską, lecz światową, Ameryki odkrywać nie trzeba - istnieje wiele przykładów na świecie, jak należy pisać wspólne podręczniki lub pomoce naukowe. Ja znam dwa instytuty, jeden w Niemczech - drugi - w Ameryce, które tym się zajmują, które biorą udział w rozwiązywaniu problemów w stosunkach turecko-ormiańskich, izraelsko-palestyńskich, oni mają określone modele (schematy), jak lepiej pisać i jak lepiej nie pisać, bo - bo to nie gwarantuje sukcesu"- dodał historyk.

Obecny na konferencji prasowej historyk Leonid Zaszkilniak wyraził przekonanie, że zredagowanie wspólnego podręcznika jest niemożliwe, lepiej napisać wspólną pomoc dydaktyczną dla nauczycieli. Jarosław Hrycak powiedział, że nie sprzeciwia się tej propozycji.

Ponadto Jarosław Hrycak zwrócił również uwagę na potrzebę wzmocnienia kontaktów między Polską i Ukrainą w zakresie wymiany studentów - na przykład, utworzenia w ramach Partnerstwa Wschodniego programu "Erasmus +", który pomoże złagodzić problem wiz dla studentów w takiej wymianie.

Trzecim niezbędnym elementem współpracy polsko -ukraińskiej, według słów Hrycaka, byłaby współpraca między mediami polskimi i ukraińskimi.


GTranslate

enfrdeitptrues

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp4.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud2.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 451 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
13421136