Teatr Nie Teraz - Ballada o Wołyniu

Mamy przyjemność poinformować, że ustalony został termin premierowej prezentacji naszego spektaklu „Ballada o Wołyniu”. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, pierwsze dwa pokazy odbędą się w Muzeum Niepodległości w Warszawie przy Al. Solidarności 62. Pierwszy 23-go, a drugi 24-go maja, oba o godz. 19,00.

Chcielibyśmy przypomnieć, że „Ballada o Wołyniu” jest najprawdopodobniej pierwszym w Polsce autorskim spektaklem teatralnym dotyczącym ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na polskiej ludności Kresów wschodnich w latach II wojny światowej.

Ten niezwykle trudny temat, przez cale dziesięciolecia przemilczany, a obecnie niestety wciąż zakłamywany, dotyczy i interesuje jednak setki tysięcy Polaków:  wciąż żyjących świadków tamtych wydarzeń, ich rodziny i ludzi poszukujących prawdy historycznej.

Teatr Nie Teraz od lat próbuje swymi spektaklami opowiadać o Wierze, Honorze i Ojczyźnie, zawsze jednak tworząc widowiska przepełnione energią teatru alternatywnego, poszukującego i charakteryzujące się własną, przez lata wypracowaną poetyką.

„Ballada o Wołyniu” w swej warstwie fabularnej opiera się na legendarnej powieści Włodzimierza Odojewskiego „Zasypie wszystko, zawieje”. Autor udzielił Teatrowi zgody na wykorzystywanie w spektaklu wątków swojego dzieła. W inscenizacji wykorzystane są również stare pieśni – polskie i ukraińskie. Oś dramatyczna spektaklu to równolegle poprowadzone losy trzech młodych kobiet, szykujących się na własne gody, które okażą się jednak nie czasem wesela, ale czasem śmierci.

Aktorkami tego wyjątkowego przedsięwzięcia artystycznego będą: Ewa Tomasik i Magdalena Zbylut z Teatru Nie Teraz oraz Agne Muralyte, Litwinka, studentka Akademii Teatralnej z Wilna, która z Teatrem związała się w ub. roku w efekcie udziału w międzynarodowych warsztatach prowadzonych w Krakowie przez tarnowian .

Autor scenariusza i reżyser spektakluTomasz A. Żak, wykorzystuje w tej pracy teatralnej także wspomnienia członków swojej rodziny wywodzącej się z Wołynia. Sięga również do materiałów z sesji naukowej „Zagłada. Ludobójstwo na Polskich Kresach 1939-47", która odbyła się w roku 2008 w Tarnowie. Jej współorganizatorem był Teatr Nie Teraz, a wzięli w niej udział m.in.: Ewa Siemaszko, Romuald Niedzielko z Instytutu Pamięci Narodowej i ks. Tadeusz Isakowicz- Zaleski, który zdecydował się objąć swym patronatem tę premierę.

Należy dodać, że powstanie „Ballady o Wołyniu” wsparły władze Tarnowa, przeznaczając na ten projekt środki z puli przeznaczonej na dofinansowanie organizacji pozarządowych. Partnerem w tej pracy są również: Tarnowski Teatr im. L. Solskiego oraz warszawskie Muzeum Niepodległości.

O dalszych szczegółach dotyczących pokazów premierowych, kolejnych prezentacji w Tarnowie i w Polsce oraz samego procesu tworzenia będziemy systematycznie informować. Dodajmy tylko, że warszawskie pokazy poprzedzi specjalna konferencja prasowa, na którą zapraszamy do Muzeum Niepodległości w Warszawie 19 maja o godz. 12,00.

Teatr Nie Teraz

Kontakt z Teatrem Nie Teraz:

Tel. 662-979-291

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adres: ul. Krakowska 11

33-100 Tarnów


GTranslate

enfrdeitptrues

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp12.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud5.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 706 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
12846244