W.S.B. –Internetowy słownik biograficzny, pomysł zrodzony na forum dyskusyjnym Wołynia, jako odpowiedź na kilka pytań – haseł, nurtujących młodych internautów „pasjonatów Wołynia”. Pozwolę sobie na zaprezentowanie najważniejszych z nich; „Skąd nasz ród ? ” zadawane przez poszukiwaczy swoich korzeni ,zdarza się często , że dopiero po śmierci dziadka, albo kogoś innego , bliscy znajdują jakieś dowody świadczące o wołyńskim rodowodzie i wydarzeniach z tym związanych. „Kim byli i są byli mieszkańcy Wołynia?” to następna grupa pytań , pojawiająca się na różnych forach kresowych.
A co by nie powiedzieć mieszkańcami przedwojennego Wołynia byli potomkowie powstańców styczniowych, osadnicy wojskowi – legioniści i osadnicy cywilni , o najstarszych rodach wołyńskich już nie wspomnę. Nie wchodząc jednak w gąszcz tych pytań, dodam jedno bardzo istotne ze stwierdzeń „ Oni wszyscy byli bohaterami !”, tak napisała jedna z inicjatorek tego pomysłu, osobiście sądzę że bardzo trafnie. Dlatego to nie będzie tradycyjny zbiór biografii ludzi wybitnych, chociaż i o nich tu nie zapomnimy, ale znajdą tu miejsce wszyscy byli mieszkańcy Wołynia o których zechcą napisać ich bliscy, czy nawet znajomi. Nie jest to też zbiór informacji tylko o umarłych, bo o nich zawsze zdążymy napisać, warto uhonorować tu również żyjących mieszkańców Wołynia, póki mamy możliwość to zrobić! Objętość nadsyłanych biografii , czy biogramów ,akurat nie ma tu znaczenia, ważny jest ślad pozostawiony ku pamięci potomnych. Naczelną zasadą tego słownika , będzie fakt, że odwrotnie niż w Wikipedii zapisy nie będą anonimowe , a autorskie. Wielkość i zasobność zależy od udziału w jego tworzeniu, członków rodzin posiadających informacje o swoich bliskich, związkach z historią tamtych terenów. Autorem, może pozostać praktycznie każdy, kto ma informacje i chęci do napisania biografii członka rodziny w oparciu o wiedzę , jak i powszechnie znanej osoby w oparciu o udokumentowane materiały źródłowe. Docelowo nie wykluczamy, że będzie możliwość wydania tego , jak niektórzy sugerują, w formie książki, ale to przyszłość uzależniona od rozwoju sytuacji, objętości i popularności pomysłu . Mnogość przymiotników; wielki, ciekawy, itp. zależy od zaangażowania wszystkich pasjonujących się tą tematyką i chcących ujawnić domowe archiwa, lub rodzinne wspomnienia o bliskich. Na zakończenie przypomnę piękne i nie zapomniane słowa Maurycego Maeterlincka ; „Umarli umierają dopiero wtedy, gdy przestajemy o nich myśleć. Pamięć o nich przywraca ich życiu”.
Mam nadzieję, że czytający te słowa nie tylko zrozumieją ideę jaka nam przyświeca, ale przez pamięć i szacunek wyżej wymienionych bohaterów chwycą za przysłowiowe pióro by wypełnić treścią wolne karty >>WOŁYŃSKIEGO SŁOWNIKA BIOGRAFICZNEGO <<
W imieniu zespołu redakcyjnego p/w zaproszenie składa niżej podpisany służący informacją i pomocą: Bogusław Szarwiło
Gotowe biogramy można przesyłać pocztą mailową na niżej podany adres:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dodatkowe informacje i pomoc pod numerem telefonu; 607 144741