W dniach 23 i 24 maja odbyły się premierowe spektakle „Ballady o Wołyniu” w reżyserii Tomasza A. Żaka.
Dostępne informacje i recenzje:

http://www.naszdziennik.pl/print.php?dat=20110531&id=my04.txt&typ=my
http://kresy.info.pl/menu-serwisu/publikacje/59-ballada-o-woyniu-ballada-o-zaginionym-wiecie
http://www.nieteraz.pl/Aktualnosci,107,Ballada-o-wolyniu-premiera.html

Od premiery minęło już dwa tygodnie. Wielokrotnie zdarzało mi się słyszeć na cyklicznych spotkaniach Kresowian gorzkie refleksje nad praktycznym bojkotowaniem przez polskich artystów bolesnego, trudnego tematu banderowskiego ludobójstwa. My wszyscy zainteresowani zdawaliśmy sobie sprawę z realizowanego z premedytacją "odgórnie" scenariusza: młodzież jest odcinana od informacji, w szkołach Grzegorz Motyka wciska swoje, zdaniem wielu, zakłamane "Teki Edukacyjne", w IPN jakieś "krasnoludki" pracowicie wypełniły dla członków UPA kartoteki "osób (w domyśle - niewinnie) represjonowanych", prezydenci i premierzy RP niezależnie od opcji politycznej albo bojkotują uroczystości rocznicowe, albo biorą udział w relatywizowaniu tych zbrodni, przez co mają na sumieniu jeszcze jedną ofiarę - dobre imię kombatantów AK, BCh i Kresowej Samoobrony, którzy przecież nigdy nie wydawali i nie wykonywali rozkazów mających na celu eksterminację narodu ukraińskiego, jak to miało miejsce w UPA w stosunku do Polaków.

Wyżej wspomniany scenariusz oprócz odcięcia młodzieży od prawdziwej informacji zakłada naturalne odejście z tego świata wszystkich uczestników i świadków ludobójstwa i w ten sposób "ostateczne rozwiązanie" problemu. Ma być ZAPOMNIANY.

To niestety dokonuje się na naszych oczach, świadkowie odchodzą, ci jeszcze żyjący nie mają sił ani możliwości obrony, ani prawdy, ani swojego dobrego imienia. Dlatego jest w pełni możliwe, że polska młodzież kiedyś uzna tezę sowieckiej komunistycznej propagandy (akurat teraz jest ona "poręczna" dla tych, którzy chcą się "pojednać bez zbędnej buchalterii", czyli nie w oparciu o fundament prawdy), że AK to byli polscy nacjonaliści realizujący cele polskiego imperializmu drogą mordowania ludności ukraińskiej.

Jedną z doskonałych możliwości dotarcia z przekazem o prawdziwym przebiegu wydarzeń do szerokich kręgów społeczeństwa, a tym samym zrealizowania postulatu "przywracania pamięci" zawartego w Uchwale Sejmu z dnia 15 lipca 2009 r. jest sztuka teatralna. Zdajemy sobie sprawę, że takich możliwości masowego przekazu nie mają konferencje naukowe ani grube tomy książek (nawet na najwyższym poziomie).

Jeżeli Państwo chcecie cokolwiek zrobić na rzecz upowszechnienia prawdy o tym, co naprawdę wydarzyło się na Wołyniu i Podolu - możecie to Państwo zrobić właśnie teraz.

Od 20 czerwca zespół Teatru Nie Teraz może przyjechać na zaproszenie do dowolnej miejscowości Polski i zaprezentować przejmujący i doskonały w formie wyrazu spektakl "Ballada o Wołyniu".

Od czego należy zacząć? Proponuję w pierwszej kolejności występować o pomoc w organizowaniu spektaklu.

W załączniku (Szablon wniosku) znajduje się projekt tekstu wniosku, który powinien zostać napisany i wysłany do władz lokalnych w Państwa miejscowości.

Po wpisaniu nazwy i adresu adresata wniosku (wojewoda, starosta, burmistrz, wójt, Rada Powiatu, Rada Miasta, zarząd PSL, ROPWiM, IPN) oraz nadawcy wniosku (lokalne stowarzyszenie kresowe lub organizacja kombatancka AK) uprzejmie proszę o składanie wniosków do wszystkich instytucji, które niezbędnej pomocy będą mogły udzielić - jest możliwe, że część z nich takiej pomocy udzielić zechce.

Złożenie wniosku - prośby - nie wymaga wiele wysiłku a jest to pierwszy konieczny krok.
Należy zakładać, że lokalne struktury PSL okażą nam życzliwą pomoc - to wynika z poniższego dokumentu:

"Stanowisko nr 7 Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego z dnia 19 marca 2011 r.

W związku ze zbliżającą się 70 rocznicą apogeum zbrodni o znamionach ludobójstwa dokonanych przez bandy OUN-UPA na ludności Kresów Wschodnich II RP - Rada Naczelna PSL przypomina, że Sejm RP w uchwale z dnia 15 lipca 2009 r. stwierdził m. in.:
"Tragedia Polaków na Kresach Wschodnich II RP powinna być przywrócona pamięci historycznej współczesnych pokoleń. Jest to zadanie dla wszystkich władz publicznych". Treść tej uchwały, a szczególnie zacytowany fragment, stanowi dla naszego stronnictwa zobowiązanie. Wziąwszy powyższe pod uwagę Rada postanawia:
1) Zalecić wszystkim organizacjom i ogniwom terenowym czynny udział w już powstałych komitetach obchodów 70 rocznicy, we współpracy z organizacjami kresowymi.
2) Rada Naczelna PSL zaleca Klubowi Poselskiemu PSL kontynuowanie działań na rzecz podjęcia przez Sejm RP, wniesionej przez klub PSL uchwały w sprawie ustanowienia 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian.
3) Rada Naczelna PSL popiera dążenia Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych do wzniesienia w Warszawie pomnika ofiarom zbrodni o znamionach ludobójstwa, dokonanych przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich.

Za Radę Naczelną
Polskiego Stronnictwa Ludowego
(------------) podpis nieczytelny
Warszawa, dnia 19 marca 2011 r."


Koszty spektaklu to maksimum  2,500 PLN (w przypadku grania większej ilości pokazów wypada to taniej) oraz koszty podróży. Jeśli istnieje taka możliwość, zwracamy się z prośbą o pomoc w zorganizowaniu noclegu - to oczywiście zmniejsza koszty spektaklu. Ekipa realizująca spektakl "Ballada o Wołyniu" to pięć osób (3 kobiety, 2 mężczyzn). Zmniejszenie ilości środków finansowych, o które należy występować do władz, można osiągnąć poprzez wprowadzenie choćby symbolicznej opłaty za bilety wstępu.

Od razu podaję czysto techniczne potrzeby dotyczące zapewnienie odpowiedniej
sali:
- scena o wymiarach min. 8 x 4m (wysokość min. 3,5 m)
- widownia 6 x min. 4 m
- z frontu sceny korzystna byłaby widownia-amfiteatr
- wyciemnienie sali
- dostęp do siły (380 W)

Informacje o już zajętych terminach terminach:

28 czerwca 2011 r. - spektakl w Tarnowie
29 czerwca 2011 r. - spektakl w Tarnowie

9 lipca 2011 r. - spektakl w Wołowie (godzina 17:00)

W dniach 7 sierpnia - 15 sierpnia 2011 r. - brak możliwości z przyczyn zaangażowania aktorów w innych spektaklach

4 września - spektakl (wstępna rezerwacja terminu) we Wrocławiu
9 września - spektakl w Lublinie

16 września - wstępnie zarezerwowana sala we Włodawie (Lubelskie)

W dniach 19 września - 23 września 2011 r. - brak możliwości z przyczyn zaangażowania aktorów w innych spektaklach.

Bardzo proszę o przeanalizowanie terminów i miejsc już zaplanowanych przedstawień i "dołączanie" w sąsiednich dniach poprzez organizowanie przedstawień w pobliskich - do około 100 kilometrów - miejscowościach. Więcej spektakli zsynchronizowanych czasowo i miejscowo to obniżenie kosztu jednostkowego.

Termin można uzgadniać i rezerwować przez kontakt e-mail:

"Teatr Nie Teraz" <Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.>

 


GTranslate

enfrdeitptrues

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp3.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud3.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 336 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
12981521