XVII Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian - Jasna Góra 2011. Wołanie z Jasnej Góry o prawdę i pamięć narodową! XVII Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian. Jasna Góra - 3 lipca 2011 r.

KTO ZOSTANIE SUKCESOREM KRESOWEGO DZIEDZICTWA?

Nie mogło być inaczej. Na wieść o planowanych we Lwowie uroczystościach z okazji 100-lecia polskiego harcerstwa – Światowy Kongres Kresowian wystosował odezwę do harcerzy: członków Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Drodzy Młodzi Przyjaciele!

Niebawem staniecie na przesiąkniętej krwią - bohaterskiej Ziemi Lwowskiej. Gdy rankiem będziecie formować swe szyki przed lwowskim dworcem - może echem dziejów zaśpiewa Lwów, że oto znów dzielna młodzież trzyma straż...

Kiedy przyklękniecie przed obrazem Matki Boskiej Łaskawej - być może znowu z głębi duszy królewskiego miasta rozlegnie się wołanie Jana Pawła II sprzed dokładnie dziesięciu lat : Śliczna Gwiazda miasta Lwowa niech będzie dla Was oparciem i niech przyniesie Wam pełnię łask!

…a gdy z szeregów rozejdziecie się zapalać znicze na grobach Orląt – zabłysną znów światełka nadziei w setkach tysięcy kresowych serc.

W ten historyczny dzień, 21 maja AD 2011, zmierzacie do Lwowa bo tam się wszystko zaczęło. Tam dzieci i młodzież zaczęły hartować ducha i kształtować swoją postawę życiową na systemie wartości służącym nieprzerwanie pomyślności Ojczyzny naszej przez 100 lat.

Bóg Honor Ojczyzna!

Wierni tym ideałom znajdujemy w lwowskiej kolebce harcerstwa wyraźną analogię do roli placówki na Westerplatte w skierowanym przez Jana Pawła II do polskiej młodzieży wezwaniu:

- Każdy z Was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś „Westerplatte”, jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić…Wreszcie – jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba „utrzymać” i „obronić”, tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić – dla siebie i innych.

Dobro zrodzone we Lwowie trzeba utrzymać i obronić!

Ujęci Waszą postawą, trwaniem przy obranym systemie wartości – zapraszamy Was w imieniu całej wielkiej wspólnoty kresowej, naszej rozsianej po całym świecie rodziny kresowian, na XVII Zjazd i Pielgrzymkę Kresowian na Jasną Górę Zwycięstwa.

Po 40 dniach od gościny u naszej lwowskiej Pani i Matki przybądźcie wraz ze swoimi sztandarami do tronu Królowej Polski, aby objawić światu radosną i budującą wiadomość:- Nasza sukcesja nie jest niczym zagrożona, ma zagwarantowaną pomyślną przyszłość, bo ma ją kto wziąć na swe ramiona i nieść w przekazie następnym pokoleniom!

Gdy Wasze sztandary na znak kresowej sztafety pokoleń dołączą w niedzielę 3 lipca AD 2011 do sztandarów organizacji kresowych – damy wspólnie świadectwo naszej wierności Bogu i Ojczyźnie.

Wracajcie ze Lwowa umocnieni duchem niezwyciężonego miasta!

3 lipca czeka na Was Jasnogórska Pani na swej Górze Zwycięstwa i „SEMPER FIDELIS” – Zawsze Wierni - Kresowianie.

Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian na Jasną Górę to nie tylko religijna uroczystość poświęcona rocznicom związanym z martyrologią Polaków na Kresach Wschodnich II RP; w tym roku pamięci Rodaków, którzy ponieśli męczeńską śmierć z rąk OUN UPA, Profesorom lwowskim rozstrzelanym 4 lipca 1941 roku, gehennie Sybiraków zamęczonych na nieludzkiej ziemi.

Zjazdy Kresowian - to również okazja do społecznej debaty dotyczącej ciągle nie załatwionych spraw związanych z wypędzeniem Polaków z ich ziem ojczystych oraz problemów Rodaków, którzy na tych ziemiach pozostali.

Tym właśnie sprawom pragniemy w tym roku poświęcić Otwarte Forum Kresowe. W tym też kontekście chcemy pochylić się nad ogromem dobra jakie Ojczyźnie naszej w okresie stu ostatnich lat przysporzyli harcerze. W ich młodzieńczej, pełnej zapału i oddania służbie Bogu i Niepodległej znajdujemy silne duchowe oparcie i odkrywamy obiecującą perspektywę bezpiecznego i roztropnego przekazania w dobre ręce dziedzictwa Kresów. W harcerstwie bowiem upatrujemy tego dziedzictwa sukcesorów.Uważając, ze istnieje pilna potrzeba stworzenia szerokiego frontu społecznego na rzecz zachowania narodowej pamięci o Kresach dążymy do wypracowania wreszcie tak skutecznych sposobów działania w przywracaniu oraz przekazywaniu następnym pokoleniom pamięci narodowej, aby w końcu zaowocowały prawdziwym i uczciwym w nim współuczestnictwem osób sprawujących w imieniu Narodu władzę. Żądamy wszechstronnego wsparcia naszych działań i dlatego też usilnie zabiegamy o możliwie reprezentatywny udział w Zjeździe przewodniczących wszystkich klubów parlamentarnych, posłów i senatorów oraz posłów do parlamentu europejskiego. Stosowne zaproszenia skierowaliśmy także do Wspólnoty Polskiej, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Zarządu TVP, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Ministerstwa Edukacji, Instytutu Pamięci Narodowej.

XVII Światowy Zjazd zainauguruje w kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 9.30 msza święta, podczas której homilię wygłosi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Otwarte Forum Kresowe rozpocznie się w Auli O. Kordeckiego o godz. 11.00.

Ponieważ tegoroczne Forum poświęcone będzie szczególnie sprawie kresowego dziedzictwa - chętnych do udziału w debacie prosimy o przygotowanie wypowiedzi dotyczących przede wszystkim tej tematyki. Dla ułatwienia pracy organizatorom i usprawnienia toku obrad apelujemy o wcześniejsze zgłoszenie swojego udziału w dyskusji oraz zasygnalizowanie proponowanych przez siebie zagadnień na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W podsumowaniu Forum przewidziano podjęcie uchwał oraz uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy Światowego Kongresu Kresowian ze Związkiem Harcerstwa Polskiego i Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Uroczystości zakończy Koncert Jasnogórski w wykonaniu przedstawicieli młodego pokolenia: zespołu „Paka Buziaka” – zdobywców I nagrody na IV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Lwowskiej i Lwowskiego Bałaku – Kraków 2010. Wystąpią także: duet EWAN – laureaci Grand Prix Festiwalu Piosenki Lwowskiej – Jelenia Góra 2010 i chór Gloria Dei z Wrocławia.

Uznając wyjątkowość chwili Światowy Kongres Kresowian apeluje o jedność organizacji kresowych, udział w XVII Światowym Zjeździe Kresowian i współdziałanie w rocznicowych obchodach - traktując ową jedność jako wielki patriotyczny obowiązek.

Jasna Góra jak co roku - czeka nie tylko na Kresowian; – oczekuje sympatyków ruchu kresowego, przyjaciół i sprzymierzeńców; liczy na wszystkich Polaków wiernych pamięci o Polsce na Kresach.

Udział w Zjeździe może wziąć KAŻDY kto czuje potrzebę bycia z nami w tym szczególnym miejscu i w takiej chwili. Każdy też przyjęty będzie przez organizatorów jak członek wielkiej kresowej rodziny. Nie jesteśmy w stanie wysłać wszystkim imiennych zaproszeń. W dobie Internetu i szerokiej możliwości informacji medialnej – mamy nadzieję nie tylko dotrzeć z tym zaproszeniem do szerokiego kręgu Kresowian, ale także zmobilizować tą drogą do udziału w Zjeździe naszych Przyjaciół i Sympatyków.

Zachęcamy oddziały Towarzystwa Miłośników Lwowa, Wilna, Grodna Wołynia, stowarzyszenia patriotyczne i kombatanckie, organizacje studenckie i młodzieżowe - do organizowania zbiorowych wyjazdów. Przyjeżdżajcie - i koniecznie przywieźcie ze sobą Wasze sztandary!

Od lat spotykamy się na Jasnej Górze głośno artykułując nasze hasło: KRESOWIANIE ŻĄDAJĄ PRAWDY!

W tym roku żądanie to zabrzmi mocniej, bo tej prawdy domagać się będą wraz z nami ludzie młodzi – HARCERZE, przyszli spadkobiercy naszej historii, tradycji i kultury.

Wierni narodowej pamięci - bądźmy w tym dniu razem!

W imieniu Światowego Kongresu Kresowian

prezes Jan Skalski

Pobierz: list i program w formacie pdf

Zobacz także:

* XVII Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian – Program

http://www.kresowianie.avx.pl/main.php?d=15&p=44

 

 

 


GTranslate

plbebgzh-TWhrcsdanlenetfrgldeelhuitjalvltnoptrorusrskslessvukyi

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp6.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud16.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 941 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
11727276