W niedzielę, 18 września Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Świdnicy zorganizowało obchody związane z Dniem Lwowa i Kultury Kresowej. Uroczystości rozpoczęły się w Kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Osiedlu Młodych o godz. 930 odśpiewaniem przez wiernych Roty.

Uczestników, przybyłe delegacje i zaproszonych gości serdecznie powitał gospodarz kościoła ksiądz infułat Kazimierz Jandziszek. Wśród zaproszonych gości gorąco powitał JE abpa Mieczysława Mokrzyckiego, biskupa Lwowa, JE bpa Ignacego Deca, biskupa świdnickiego, władze samorządowe miasta Świdnicy i powiatu oraz liczne poczty sztandarowe i delegacje stowarzyszeń i związków kresowych. Mszy świętej koncelebrowanej w  intencji Sybiraków i Kresowian, którzy ponieśli śmierć w czasie II wojny światowej przewodniczył ksiądz arcybiskup Mieczysław Mokrzycki w asyście licznie zgromadzonych kapłanów. W homilii ksiądz arcybiskup nawiązał do tragedii Polaków zamieszkałych na Kresach, zsyłkach na Sybir i bestialskich mordach na niewinnych i bezbronnych ludziach dokonanych przez nacjonalistów ukraińskich spod znaku UPA. Nawiązał też do słów ewangelii mówiącej o miłości do bliźniego, ojczyzny, patriotyzmu. O sprawiedliwości i poszanowaniu.

Po uroczystym nabożeństwie została odsłonięta tablica historyczna umieszczona na ścianie w świątyni, o treści:

"W HOŁDZIE PROFESOROM LWOWSKICH UCZELNI ROZSTRZELANYCH W LIPCU 1941 R. NA WZGÓRZACH WULECKICH WE LWOWIE PRZEZ HITLEROWSKICH „NACHTIGALL”.

Nie umarł, kto w pamięci rodaków żyje. W 70 rocznicę tej tragedii Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział Świdnica, 2011 r.

Odsłonięcia tablicy dokonał profesor Tadeusz Marczak, dr hab. Bogusław Paź i ksiądz bp Ignacy Dec, a poświęcenia dokonał ks. abp Mieczysław Mokrzycki. Na zakończenie zebrani w świątyni wierni odśpiewali Boże coś Polskę.

Następnie gospodarz uroczystości zaprosił przybył delegacje i zaproszonych gości do sali konferencyjnej na spotkanie z biskupami, duchowieństwem oraz władzami miasta i powiatu. W czasie spotkania  mówiono wiele o Lwowie, Kresach, o polityce, a w zasadzie o jej braku w stosunkach polsko-ukraińskich, o ustępstwach polskiego establishmentu na rzecz nacjonalistów ukraińskich. Dr Bogusław Paź z Uniwersytetu Wrocławskiego mówił jak wiele sił wrogich w Polsce i poza jej granicami stara się blokować w każdy możliwy sposób, przekaz prawdy o zbrodniach ukraińskich nacjonalistów. A wszystko to dzieje się za  cichym przyzwoleniem władz państwowych (sejm, rząd, prezydent) co prowadzi do podziałów i oddala polsko-ukraińskie porozumienie i partnerstwo. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki w swoim wystąpieniu poruszył kwestię m. in. liturgii językowej, współistnienia różnorodnych wyznań i relacji między nimi (prawosławie, greko-katolicy i rzymsko-katolicy), kontaktów z władzami Lwowa, rozproszeniu parafii, zawłaszczaniu obiektów sakralnych na niekorzyść diecezji lwowskiej, nic nie dając w zamian. Rozmów refleksyjnych było wielePrezes TML i KPW pan Karol Liwirski na zakończenie spotkania podziękował wszystkim zaproszonym gościom, duchowieństwu oraz delegacjom przybyłym z: Dzierżoniowa, Brzegu, Kłodzka, Kędzierzyna-Koźla, Krakowa, Wałbrzycha, Wrocławia i Żarowa – za przybycie i udział w uroczystościach. Na pożegnanie uczestnicy odśpiewali Barkę, po czym delegacje udały się na cmentarz komunalny, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze przed tablicami upamiętniającymi Polaków pomordowanych przez nacjonalistów ukraińskich na Kresach oraz Sybiraków, którzy ponieśli śmierć na Nieludzkiej Ziemi.

 

Relacja i zdjęcia prezentuje ;Florian Kuriata,  18 września 2011 r. na : http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=4906


GTranslate

plbebgzh-TWhrcsdanlenetfrgldeelhuitjalvltnoptrorusrskslessvukyi

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp10.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud3.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 1399 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
9812928