W poniedziałek w Wołowskim Ośrodku Kultury poznaliśmy historię mieszkańców Wołowa. Konferencja historyczna „Wołyń pamiętamy” zebrała sympatyków organizacji kresowych i uczniów wołowskich szkół.  Prelegenci konferencji to ks. Tadeusz Isakowicz- Zaleski i redaktor Grażyna Orłowska –Sondej z Telewizji Polskiej, którzy zaprezentowali swoje historie związane z Kresami.

W poniedziałkowe popołudnie miłośnicy Kresów spotkali się na kolejnym spotkaniu poświęconemu Kresom i historii mieszkańców powiatu wołowskiego. Wśród zaproszonych gości byli uczniowie i kadra pedagogiczna wołowskich szkół. Burmistrz Dariusz Chmura przywitał gości i opowiedział o swoich kontaktach ze środowiskiem kresowym oraz o planach na przyszłość związanych ze współpracą Gminy Wołów i miastem Brody na Ukrainie. Burmistrz przywitał uczniów Gimnazjum Publicznego w Wołowie, Szkoły Społecznej w Wołowie i Zespołu Szkół nr 1 przy ul Trzebnickiej w Wołowie.

Redaktor Grażyna Orłowska- Sondej przedstawiła bolesną powojenną historię Wołynia i losy Polaków, którzy tam pozostali na Ukrainie. Przygotowano też dwa filmy, które opowiadały o losach mieszkańców polskich wiosek na Wołyniu.

Nauczyciele wołowskich szkół: Joanna Szulc- Drębkowska, Zbigniew Marzoch, Piotr Dąbrowski opowiedzieli o swoich pracach renowacyjnych na cmentarzach kresowych na przykładzie odrestaurowania cmentarza w  Drohobyczu na Ukrainie. Tam bowiem ratując polskie miejsca pamięci trafiła wołowska grupa wolontariuszy, która w czasie wakacji podjęła się trudu renowacji tej nekropolii.

W dalszej części wysłuchaliśmy opowiadań dwóch świadków historii, którzy przeżyli zbrodnie UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Emilia Bernacka opowiedział o losach mieszkańców Huty Pieniackiej spacyfikowanej w 1944r. przez nacjonalistów ukraińskich. W czasie tej zbrodni zabitych zostało ponad 1200 osób narodowości polskiej i żydowskiej.

Natomiast Antonina Piasecka z Wołowa opowiedział o tragicznych losach swojej rodziny na Wołyniu w powiecie kowalskim. Tam miało miejsce apogeum zbrodni nacjonalistów, którzy uderzyli na bezbronne polskie wioski i osady w latach 1943- 44. Ks. Tadeusz Isakowicz- Zaleski przygotował historię polskości i wielokulturowości kresów od czasów Jagiellonów po wydarzenia ostatniej wojny. Wśród wielu ciekawych wątków poruszono temat rzezi wołyńskiej, która powinna być nazywana ludobójstwem. Dla wielu młodych ludzi były to pierwsze opowiadania o losach Kresowian, którzy trafili do Wołowa.W organizacji konferencji historycznej uczestniczyła gmina Wołów, Wołowski Ośrodek Kultury i Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej.

Na koniec zebrani poznali historię zagłady polskiej wioski Huta Pieniacka, która została spacyfikowana przez oddziały UPA i SS Hałyczyna (kolaborancka ukraińską dywizję). Przygotowano o tym film „Była wieś –Huta Pieniacka”.

Relacja ,Wojciecha Orłowskiego, głównego organizatora spotkania w Wołowie.

Źródło: http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=4928


GTranslate

plbebgzh-TWhrcsdanlenetfrgldeelhuitjalvltnoptrorusrskslessvukyi

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp1.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud14.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 670 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
10077259