Taką informację znalazłem w "sieci" i uważam, że na wzorem dawnych czasów "Wici" winny być przekazane jak najdalej i do wszystkich zainteresowanych sprawami kresowymi.Każda taka inicjatywa nie może obyć się bez echa u tych co bliskie im dziedzictwo kresowe.Zatem niech wieść się niesie po wioskach, miastach i po lesie.

Chełm. Kresowiacy z całego kraju przyjadą w maju do Chełma, aby wziąć udział w II Ogólnopolskim Zjeździe Kresowian z Ziemi Lubomelskiej i Wołynia. Wielką imprezę z niepowtarzalnym klimatem organizuje chełmskie Towarzystwo Rodzin Kresowych.

- Będzie koncert, w którym wystąpi m.in. Kapela Lwowska z Przemyśla, kiermasz z wyrobami artystycznymi, prezentacja XIX-wiecznych strojów kresowych, degustacja potraw, wystawy, w tym m.in. ekspozycja zatytułowana Kościoły Wołynia – wylicza atrakcje główny organizator zjazdu Krzysztof Kołtun.

Impreza zaplanowana jest na 16 maja. Rozpocznie się mszą w kościele pw. Rozesłania św. Apostołów, i to nieprzypadkowo w tej właśnie świątyni.

- Pretekstem do zorganizowania w Chełmie całego tego wydarzenia jest fakt historyczny założenia w 1417 roku parafii Rozesłania św. Apostołów. Od zawsze był to kościół Polaków. Służył ludziom, którzy musieli z Chełma wyjechać i tym którzy tu pozostali. W roku założenia parafii powołano także dwie polskie wsie: Jagodzin i Rymacze – mówi Kołtun.

Zjazd Kresowian ma być pretekstem do wydania dwóch tomików poezji kresowej Krystyny Igras i Diany Stafińskiej – Cichockiej. Obie panie działają w grupie literackiej Krzemień. W tym terminie planowane jest także II wydanie „Wołyńskiej Litanii” Krzysztofa Kołtuna oraz śpiewnika wołyńskiego.

Organizatorzy chcą także zaprosić do Chełma laureatów konkursu „U progu Kresów”, który organizowany jest już od 20 lat.

- Niech ci ludzie odwiedzą nas i opowiedzą o swojej twórczości i losach. Niektórzy z nich mają już na koncie po kilka publikacji – mówi Kołtun.

Zjazd ma być okazją do spotkań po latach środowiska kresowego, do odnajdywania swoich korzeni, rozmów oraz zgłębiania wiedzy na temat historii kresów wschodnich.

- Dlatego zachęcamy wszystkich chełmian do rozpuszczenia wici o zjeździe wśród bliskich, znajomych w całym kraju. Apelujemy także o przybycie na imprezę z pamiątkami kresowymi i starymi fotografiami, które wraz z Jackiem Czerpakiem będziemy mogli opublikować w przygotowywanym przez nas albumie – zaprasza Kołtun.

Już wiadomo, że do Chełma wybiera się kilkanaście towarzystw kresowych z makroregionu. Szczegółowe informacje na temat majowego święta kresowian będą na bieżąco umieszczane na stronie www.rymacze.pl oraz dostępne w Antykwariacie Kresowym Krzysztofa Kołtuna.

AN

http://www.lc24.pl/index.php/wiadomoci/wiadomoci-kulturalne/975-bdziemy-stolic-kresow