Po prawie  roku czasu od złożenia pisma do Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Walk i Męczeństwa o właściwą treść  na Obelisku , po licznych pismach, odwołaniach  i  protestach  treść i forma w/w komitetu zostały pozytywnie zaopiniowane.  Sprawa wraca więc do Rady Miasta Lublin ponieważ wniosek w sprawie wzniesienia pomnika na terenie Miasta Lublin może być zgłoszony przez: Prezydent Miasta, co najmniej 3 radnych oraz grupa 1000 mieszkańców wpisanych do rejestru wyborców.

Patrząc na głosowanie w sprawie Skweru Ofiar Wołynia gdzie na 31 radnych obecnych na Sesji tylko 16 zagłosowało nad w/w skwerem, podjęliśmy decyzje,  że dalsza procedura może być tylko jedna – obywatelska -  a więc zbieramy podpisy. Jednocześnie najwyższy czas upomnieć się o Sprawiedliwych Ukraińców którzy uratowali wielu Polaków a uratowani  i ich rodziny mieszkają również w Lublinie. Dlatego nazwę skweru  Tarasa Szewczenki  (ukraińskiego poety   i malarza „1814 – 1861”)  należy zmienić na Skwer Sprawiedliwych Ukraińców z wielu powodów.  A mianowicie jedynym argumentem że takowy powstał jest przetłumaczenie jego książki w Lublinie – kpiny z mieszkańców Lublina.

Po drugie  początki państwa Ukraina należy przyjąć  marzec 1917 rok kiedy Centralna Rada Ukrainy wyłoniła Sekretariat Generalny który zaczął tworzyć administracje państwa. Jak wiec można pisać że w/w  był  ukraińskim poetą kiedy nie było takie państwa jak Ukraina kiedy żył i tworzył. I po trzecie teren  skweru Tarasa Szewczenki  historycznie przynależy do  cerkwi grekokatolickiej  którą utożsamiani są z nacjonalizmem i kultem zbrodniarzy z UPAOUN  i SS Galizien. Wiec jest bardzo zasadne aby  właśnie ten teren przyjął nazwę  Skwer Sprawiedliwych Ukraińców jako zadośćuczynienie cerkwi grekokatolickiej.   Zbieramy podpisy -  Co pokazał pierwszy dzień 07.10.2014 roku kiedy na Krakowskim Przedmieściu obok Poczty Głównej  rozpoczęliśmy ten trud walki o Obelisk i Sprawiedliwych Ukraińców.

Jest budującym że wiele młodzieży podchodziło wyrażając akces złożenia podpisu – mówiąc że znają bardzo dobrze temat zbrodni na Wołyniu. Ludzie starsi to  osoby którzy albo pochodziły z kresów albo ich rodziny. Natomiast co mnie uderzyło i to bardzo oto spotkałem się w kilku przypadkach może nie z agresja ale z dezaprobata że zbieramy podpisy o Skwer Sprawiedliwych Ukraińców. Padały nawet pytania na czy byli takowi . Najwyższy czas upomnieć się o tych którzy oddali życie tylko za to, że ostrzegali, ukrywali  i bronili swoich sąsiadów, znajomych  Polaków przed grożącym niebezpieczeństwie  ze strony zbrodniarzy spod znaku UPA-OUN i SS Galizien. Nasza zbiórka podpisów również zawiera  temat funduszy na obelisk – ponieważ nie wszystko da się wykonać pracami społecznymi. Dlatego posiadamy tablicę następującej treści  „Zbieramy Fundusze na Obelisk   Ofiar Ludobójstwa Dokonanego na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich  który będzie przestrogą dla przyszłych pokoleń  do czego może prowadzić odradzający się nacjonalizm na Ukrainie.

Możesz mieć swoja cegiełkę – pobierz przekaz pocztowy.  Na powyższy cel można wpłacić wpisując  na przekazie bankowym: Fundacja Niepodległości  20-705 Lublin ul. Bohaterów Monte Cassino 53 nr konta 34154011442015641648380001 tytułem: Cele statutowe Fundacji – Obelisk Wołyński. Droga do ustawienia Pomnika Ofiar Ludobójstwa dokonanego na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich przez Nacjonalistów Ukraińskich w  Lublinie jest już długa i ciernista ale będziemy małymi krokami podążać do przodu. Czy uda się aby 11  lipca 2015 roku dokonano otwarcia – trudno powiedzieć ale nie wolno stanąć w miejscu w imię pamięci o tych co zostali zamordowani tylko dlatego że byli Polakami.

Zdzisław Koguciuk


GTranslate

enfrdeitptrues

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp12.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

mapka.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 845 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
13457352