Ukazały się dwa teksty dotyczące kontrowersyjnej kandydatury Grzegorza Motyki, gloryfikatora UPA.

Jeden Ks,Tadeusza Isakowicza-Zalewskiego w "Gazecie Polskiej"

http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=88&nid=3753

Drugi Cezarego Gmyza w "Rzeczpospolitej".

Kresowiacy nie chcą dr. Motyki w radzie IPN

Cezary Gmyz 02-02-2011, ostatnia aktualizacja 02-02-2011 02:51

Środowiska kresowe protestują przeciw kandydaturze historyka, który ich zdaniem fałszuje polsko-ukraińskie dzieje

Dr Grzegorz Motyka z Pracowni Dziejów Ziem Wschodnich II RP Instytutu Studiów Politycznych PAN jest jednym z 14 kandydatów do rady IPN. Ma ona liczyć dziewięć osób, z których pięć wybierze Sejm, dwie Senat. Głosowanie może się odbyć jeszcze w tym tygodniu.

Motyka swą kandydaturę zgłosił sam. Został wybrany przez zgromadzenie elektorów, które składa się z historyków z uczelni państwowych.

Jednak przeciw jego kandydaturze protestują środowiska kresowe. – Publikacje Motyki na temat stosunków polsko-ukraińskich, a zwłaszcza wołyńskiego ludobójstwa, mają się tak do prawdy jak publikacje Jana Grossa poświęcone stosunkom polsko-żydowskim – mówi „Rz” ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który nieformalnie pełni funkcję duszpasterza Kresowian. Jak dodaje, przeciwnicy kandydatury Motyki piszą do posłów protesty w tej sprawie.

„Przed kilkoma laty opracował dr hab. Grzegorz Motyka Tekę „Edukacyjną IPN”, którą następnie wręczał w grudniu ub. r. nauczycielom w celu nauczania w szkołach młodzieży polskiej nie prawdy o ludobójstwie dokonanym na Polakach na dawnych Kresach Wschodnich, lecz o „konflikcie polsko-ukraińskim”. Czy zamordowanie ponad 120 000 Polaków, od niemowląt do osób starszych, w bestialski sposób nie powinno nazywać się ludobójstwem?” – napisał do największego klubu (PO) Witold Stański, którego bliscy zostali zamordowani przez ukraińskich nacjonalistów.

Komentarza dr. Grzegorza Motyki nie udało nam się uzyskać do zamknięcia „Rzeczpospolitej”


GTranslate

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp9.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud5.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 3030 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
14653320