10 Lipca

Warszawa Godzina 9:00  Sesja popularno-naukowa, poświęcona tak banderowskiemu ludobójstwu, jak i obecnej gloryfikacji UPA na Ukrainie.         Miejsce: Muzeum Niepodległości przy alei Solidarności 62

Organizator: Patriotyczny Związek Organizacji Kresowych i Kombatanckich.

10- 24 Lipca

Bartoszyce

Bartoszyckie Środowisko Narodowo-Patriotyczne „Patria” zaprasza na wystawę:  „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”, przygotowaną przez:  Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia w 70. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu.

Jest to reedycja wystawy, która będzie czynna w dniach 10-24 lipca 2015 r. w gablotach wystawowych na Placu Konstytucji 3 Maja w Bartoszycach. W tym roku przypada 72. rocznica tych wydarzeń.

11 Lipca

Warszawa

Zaproszenie na uroczystości rocznicy Zbrodni Wołyńskiej 11 lipca 2015 w Warszawie Ruch Społeczny Porozumienie Pokoleń Kresowych i stołeczne  środowiska kresowe i patriotyczne zapraszają na warszawskie obchody 72. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej

Plan uroczystości

Godz. 11:00

UROCZYSTOŚĆ ODDANIA HOŁDU OFIAROM ZBRODNI WOŁYŃSKIEJ

Miejsce: Skwer Wołyński przy ul. Gdańskiej w Warszawie:

Organizatorzy: Okręg Wołyński Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

Godz. 14:00

MSZA ŚW. w intencji ofiar ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce

Miejsce: Kościół pw. św. Aleksandra przy Pl. Trzech Krzyży w Warszawie. Mszy przewodniczy ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Godz. 15:00

MARSZ PAMIĘCI

Trasa: Pl. Trzech Krzyży (spod Kościoła pw. Św. Aleksandra) – ul. Nowy Świat – ul. Krakowskie Przedmieście – Dom Polonii przy ul. Krakowskie Przedmieście 64: Tablica Pamięci Polaków mordowanych na Wołyniu

Organizatorzy: Ruch Społeczny Porozumienie Pokoleń Kresowych, Stowarzyszenie Memoriae Fidelis, Stowarzyszenie Kresy Wschodnie-Dziedzictwo i Pamięć, Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia, warszawskie stowarzyszenia kresowe i patriotyczne

Godz. 17:00 w DSH

W 72 rocznicę „krwawej niedzieli” na Wołyniu - 11 lipca 1943 roku, Dom Spotkań z Historią w Warszawie zaprasza na pokaz filmów: Sieroty Wołynia córki Zamościa (2015, 24 min.), reż. Maciej Wojciechowski.

Zapomniane zbrodnie na Wołyniu, (2009, 24 min.), reż. Tomasz Ar-ciuch, Maciej Wojciechowski  11 lipca 2015, sobota, godz. 17.00 Dom Spotkań z Historią, Warszawa, ul. Karowa 20

W projekcji udział weźmie reży-ser p. Maciej Wojciechowski

Godz. 18:00

PROJEKCJA FILMU „Motoryzacja w podziemiu” oraz KONCERT zespołu Contra Mundum

Miejsce: Kino WISŁA przy pl. Wilsona w Warszawie.

Organizator: Okręg Wołyński Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Godzina 20:30

II WIECZORNICA „Zbrodnia Wołyńska. PAMIĘTAMY, pamiętaj i TY”

Miejsce: Skwer Wołyński przy ul. Gdańskiej w Warszawie.

Organizatorzy: Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński i  Kresowy Serwis Informacyjny .

Prosimy o zabrania ze sobą flag w barwach narodowych, bannerów  oraz transparentów.

Szczecin

Godz. 12:00

Msza Św. w intencji ofiar ludobójstwa (Katedra Św. Jakuba)

Godz. 13:00

Marsz Pamięci na Cmentarz Centralny ( Plac przy Katedrze Św.

Jakuba)

Przemyśl

Marsz ku pamięci ofiar Rzezi Wołyńskiej z lat 1943-44, upamiętniający pomordowanych Polaków z rąk OUN-UPA.

Już dziś zapraszamy wszystkich na to wydarzenie, które rozpocznie msza święta w kościele oo. Karmelitów o godz. 15:00.

Godz. 16:00

Marsz CISZY na cmentarz wojskowy.

Godz. 18:00

Po zakończeniu marszu o godzi-nie 18:00 odbędzie się przedstawienie teatralne „Ballada o Wołyniu” na Zamku Kazimierzowskim.

Naszą inicjatywę wspierają: Prezydent Robert Choma, Polska Niepodległa - Oddział Przemyśl i Patriotyczny Przemyśl. „Nie o zemstę, lecz o pamięć wo-łają ofiary”

Kielce

Stowarzyszenie  „Kielecka Rodzina Katyńska” wraz ze Związkiem Sybiraków w Kielcach zapraszają na uroczystości z okazji 72. rocznicy Rzezi Wołyńskiej dokonanej na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich. Zbrodnia Wołyńska – antypolska czystka etniczna przeprowadzona przez nacjonalistów ukraińskich, kwalifikowana przez pion śledczy IPN jako ludobójstwo. Objęła nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie, a nawet część Lubelszczyzny i Polesia. Czas trwania Zbrodni Wołyńskiej to lata 1943–1945.

Uroczystości odbędą się kościele Kościele pw. Świętego Wojciecha  w Kielcach 11 lipca o godzinie 18.00 Po mszy świętej uczestnicy uroczystości złożą kwiaty pod tablicą poświęconej Rzezi Wołyńskiej.

Kraków

Godz. 17:00

W 72 rocznicę „Krwawej Niedzieli” pragniemy uczcić pamięć Ofiar i wyrazić swój sprzeciw wobec wszelkich przejawów banderyzmu - tak dawnego jak i obecnego.

Zapraszamy na 17:00 pod pomnik Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie. Ok. 18:30 rozpocznie się pokaz filmu „Wołyń w pożodze” w sali przy ul. św. Filipa 7 (1 piętro)

Chełm

Godz. 19:00

III Marsz Pamięci w 72. rocznicę rzezi wołyńskiej

Przemarsz, wyruszy spod ze-gara na chełmskim deptaku (ul. Lwowska). Marsz Pamięci przejdzie pod pomnik „Ku czci Polaków, ofiar ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów na kresach wschodnich II Rzeczpospolitej w latach 1943 – 1945”, gdzie zostanie wygłoszony referat okolicznościowy, po czym delegacje złożą wiązanki kwiatów i zapalą znicze. W imieniu swoim i grupy Młodzi Patrioci Chełm pragniemy wszystkich serdecznie zaprosić do uczestnictwa w marszu oraz prosimy o nagłośnienie wydarzenia. Zachęcamy do zabrania ze sobą flag w barwach narodowych, bannerów oraz transparentów. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt poprzez pocztę e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Z narodowym pozdrowieniem!

Wrocław

Godz. 12:00

Szanowni Państwo!

Mijają 72 lata nd momentu, gdy w niedzielę 11 lipca 1943 r. bandy UPA jednocześnie zaatakowały blisko sto kościołów i wsi. gdzie zebrali się Polacy i dokonali ich masakry. Ginęli księża przy ołtarzach, całe rodź-my, niewinne dzieci, jednak nic był to pierwszy, ani ostatni dzień krwawych dni Kresów Wschodnich. W latach 1939-1945 w( przedwojennych, wschodnich województwach II Rzeczpospolitej  zamordowano w okrutny sposób co najmniej 200 tysięcy osób narodowości polskiej.11 lipca dla nas kresowian, ich dzieci i wnuków jest Dniem Pamięci o Męczeństwie wszystkich Polaków na Kresach w latach 1939 • 1947. Jest także naszym zobowiązaniem wobec tych „którzy zginęli z myślą o Tej. która nigdy nic zaginie’. Dolny Śląsk. Ziemia Lubuska. Górny Śląsk, Opolszczyzna. Pomorze. Warmia i Mazury dla wielu z nas stały się nowym domem, jednak pamięć o naszych bliskich wciąż trwa. w naszych domach i rodzinach. Pamiętając o Nich chcemy prosić o podjęcie działań I włączenie sygnałów alarmowych na jedną minutę w Waszych miejscowościach w sobotę 11 lipca o godz. 12.00. Zwracamy się do Was sołtysi wsi, wójtowie, burmistrzowie I prezydenci o upamiętnienie tych. dla których Rzeczpospolita była dobrem najwyższym. Przekazujcie. Pamiętajcie.

Środowisko Wrocławskie 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, Henryk Słowiński, Zarząd Główny T M. Kultury Kresowej, Jerzy Rudnicki.

Stalowa Wola

11 lipca, Dzień Pamięci Męczeństwa Kresowian. Z tej okazji w Bazylice Konkatedralnej będzie mieć miejsce:

godz. 18.30 Msza św. w intencji

ofiar Rzezi Wołyńskiej

godz. 19.00 (po Mszy św.) projekcja filmu dokumentalnego w Domu Katechetycznym

11.07. – 31.07.2015 wystawa poświęcona pamięci męczeństwa Polaków na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej.

12 Lipca

Kędzierzyn Koźle

Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa Polaków na Kresach Południowo- Wschodnich II RP

-12 lipca 2015 r. (Koźle)

Godz. 11.30

- Msza Święta w Kościele p.w. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w intencji Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich II RP.

Godz. 12.00

- Marsz Pamięci do Gimnazjum Nr 1 im. Orląt Lwowskich uczestników Mszy Świętej z kompanią honorową i orkiestrą oraz pocztami sztandarowymi, pod tablicę upamiętniającą dokonane ludobójstwo Polaków na Kresach ,przy ul. Piramowicza 30. Odegranie Hymnu. Państwowego i Roty oraz odczytanie apelu pamięci i oddanie salwy honorowej. Złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą.

Legnica

Godz. 13.00

Kościół św. Jana (franciszkanie, centrum) – msza św. koncelebrowana za ofiary banderowskiego ludobójstwa. Kazanie: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Olsztyn

Godz. 13.00

Kościół NSPJ – msza św. w intencji pomordowanych w „Krwawą Niedzielę” na Wołyniu

Organizator – Olsztyńskie Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia zaprasza na

g. 14.00 – po Mszy Św. udamy się na Cmentarz Komunalny przy ul. Poprzecznej, gdzie przy Pomniku Pomordowanym na Wschodzie zapalimy znicze i złożymy kwiaty. Nastąpi również uroczystość symbolicznego przekazania opieki na wspomnianym Pomnikiem olsztyńskim harcerzom z ZHR.

13 Lipca

Sopot

Godz. 19.00

Sopot - kościół p. w. św. Andrzeja Boboli ( ul Powstańców Warszawy 15 vis a vis Hoteli Grand i Sheraton) Koncert poświęcony Pamięci Męczeństwa Kresowian.

Wystąpią: Małgorzata Skorupa – skrzypce, Elżbieta Rosińska – akordeon, Anna Sawicka, Jerzy Wujtewicz – wiolonczele, Kamila Nehrebecka – prowadzenie i recytacje. Koncertem tym, jak co roku na Wieczorach Muzycznych w kościele pod wezwaniem Patrona Ziem Kresowych, Męczennika i Patrona Polski św. Andrzeja Boboli, oddamy hołd pomordowanym na Kresach Polski w czasie II wojny światowej – ofiarom Rzezi Wołyńskiej i ofiarom Ponar. Wstęp wolny.


GTranslate

enfrdeitptrues

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp6.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud4.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 586 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
13027063