8 września o godz. 10:00, w parafii św. Wincentego á Paulo w Otwocku odbędzie się odpust. Jak co roku, przed obrazem Matki Boskiej Swojczowskiej stawią się, byli żołnierze z 27 WDP AK Okręgu Wołyńskiego ŚZŻAK  i młodsze pokolenia Wołynian.. Dojazd w Warszawy pociągami podmiejskimi i następnie z dworca PKP w Otwocku krótkim marszem ulicą Kościelną po 5-10 minutach dojdziemy do Kościoła. Obraz się w bocznej kaplicy kościoła parafialnego. Historia tego obrazu jest następująca: Do roku 1943 przebywał w kościele parafialnym w Swojczowie, w miejscowości leżącej w pobliżu Włodzimierza Wołyńskiego. Kult tego obrazu był wielki wśród ludności Kresów Wschodnich. Matka Boża odbierała cześć od katolików, unitów, a nawet prawosławnych. W 1943 roku nacjonaliści ukraińscy wymordowali większość ludności polskiej w Swojczowie i okolicy. Kościół parafialny wysadzono w powietrze i zrównano z ziemią. Obraz ocaliły kobiety ukraińskie przenosząc go do cerkwi. Z narażeniem życia obraz odebrał ks. Stanisław Kobyłecki z grupą ocalałych Polaków, i przy pomocy żołnierzy niemieckich przewiózł go do kościoła we Włodzimierzu Wołyńskim. Po tułaczce, którą odbyt z żołnierzami 27 Dywizji Wołyńskiej AK i ocalałą ludnością polską, obraz umieszczono w kościele parafialnym w Otwocku k. Warszawy. Obraz był bardzo zniszczony. Dwa razy poddawano go konserwacji i restauracji. W 1987 roku gruntownej renowacji wizerunku dokonał pan Marian Paciorek z Krakowa. W tej renowacji odsłonięte zostało całe piękno obrazu. Określono czas jego powstania na XVII w. Obraz jest jedną z licznie rozpowszechnionych w Polsce kopii Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej. Dawni parafialnie ze Swojczowa i mieszkańcy okolic, którzy ocaleli z pożogi wojennej, przybywają do Otwocka w dniu 8 września każdego roku, by modlić się do Matki Bożej, Pani Ziemi Wołyńskiej, patronki ich tułaczego losu.

Dnia 27 września 1993roku, na prośbę Rady Miasta i Prezydenta Otwocka i za przyzwoleniem arcybiskupa Lwowa, ks. bp Kazimierz Romaniuk, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej w obecności swych biskupów pomocniczych dokonał uroczystego aktu zawierzenia miasta Otwocka opiece Matki Bożej. Decyzję o koronacji wizerunku Matki Bożej  Swojczowskiej podjął ks. bp Ordynariusz Kazimierz Romaniuk, spełniając prośby byłych parafian ze Swojczowa i obecnie mieszkających w Otwocku. O wielkiej czci, jaką odbiera Matka Boża w Otwocku, świadczy niezwykła ilość wot wiszących wokół obrazu i przechowywanych w archiwum parafii. Nowe korony Matki Bożej i Dzieciątka Jezus wykonane są z wot złożonych przez wiernych parafii św. Wincentego á Paulo w Otwocku. Koronacja obrazu - 8 września 1998 roku - została dokonana przez Arcybiskupa Lwowa, Mariana Jaworskiego.

Obok kościoła znajduje się obelisk upamiętniający obecność Matki Boskiej Swojczowskiej w tej świątyni wzniesiony przez mieszkańców Otwocka, Wołyniaków, Żołnierze 27 WDP AK, przy pomocy Rady Odnowy Pamięci Walk i Męczeństwa. Wyryty napis na obelisku brzmi: „Nasza Pani Matka Boska Swojczowska z Wołynia obecna w tej świątyni, jako Patronka Otwocka sprawia, że tu „zbierają się nasze serca” - Wołyniacy 1995 r.


GTranslate

enfrdeitptrues

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp2.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud14.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 557 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
13027021