Gdy w 2004 roku inwentaryzowałem nagrobki w tej dzielnicy cmentarza (cmentarz we Włodzimierzu Wołyńskim) , to nagrobek jeszcze wyglądał jak nowy, pewnie był postawiony parę lat wcześniej. Niestety  nic nie udało się ustalić o tej kobiecie: gdzie mieszkała, kim w ogóle była, gdzie jest jej rodzina. Byłem przy tym grobie w końcu jesieni w ubiegłym roku, wygląda tak jakby od lat nikt tam nie przychodził , tak mówi Pan Anatol Sulik z Kowla, który już ponad 20 lat szuka śladów polskości na Wołyniu.

Serwis zainteresował się tą mogiła, bo z opisu i dołączonych fotografii przysłanych przez Pana Anatola wynika, że mogiła kryję jakąś tajemnicę 27 WDP AK. Czy uda nam się wspólnie z czytelnikami serwisu wyjaśnić tą zagadkę? Proszę zwrócić uwagę na to co zaobserwował Pan Anatol. Otóż w roku 2004 "nagrobek jeszcze wyglądał jak nowy" a więc wynika z tego, że  ktoś dbał o mogiłę. Po pięciu latach, osoba lub osoby które postawiły nagrobek,  przestały nagle o nią dbać. Może dzięki serwisowi uda się ustalić kto postawił nagrobek i co sprawiło, że dzisiaj mogiła ta jest zaniedbana. Co stało się z tymi osobami i kogo kryje mogiła?

Inskrypcja na nagrobku brzmi: „ Tu spoczywa w Bogu / najdroższa mama / teściowa, babcia i prababcia / Ś.P. / ZOFIA KWIATKOWSKA-DOBRONOS  / z.d. [..] IURA / * 31.8.1906 + 19.5.1977 / pokój jej duszy”

Dwuczłonowe nazwisko nie znajduje się w wykazie 27 WDP AK a więc jaka zagadka kryje się pod napisem z drugiej tabliczki:  „Żołnierz 27 dywizji AK / zesłaniec syberyjski”. Może niebawem, dzięki czytelnikom uda się wyjaśnić tajemnice?


GTranslate

enfrdeitptrues

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp8.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud14.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 405 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
12693080