Zakrawa na ironię, że to właśnie różnice w rachubie czasu umożliwiły Ukraińcom obrządku wschodniego zaplanowanie ataków na Polaków obrządku zachodniego w Boże Narodzenie 1943. Jednak religia stanowiła najwyżej fundament dla zorganizowanego nacjonalizmu, który pojawił się na Wołyniu w latach 30. XX wieku - i niewiele ponad to.

Na Wołyniu, i może gdzie indziej w Europie, intelektualna dominacja tradycyjnej religii została przełamana przez nacjonalizm. Timothy Snyder     WOŁYŃ,rok 1943. .amerykański historyk, profesor Yale University (USA)
Celowo zacząłem od zacytowania tego fragmentu z mało
u nas znanego opracowania  .Zbliżają się najpiękniejsze święta, najbardziej zakorzenione w naszej narodowej i nie tylko naszej tradycji.W niedzielę późnym wieczorem obejrzałem film, poświęcony żołnierzom francuskim i niemieckim, którzy w czasie I wojny światowej, nie oglądając się na dowództwo ustalili rozejm na czas świąt Bożego Narodzenia.Film nie typowy, ale oparty na faktach autentycznych, film o ludziach uczuciach i czymś więcej niż zwykła codzienna nienawiść.Ukraińscy nacjonaliści nie posiadali tego daru, a nawet odwrotnie wymyślili "Krwawe Świętowanie".
Formacje UPA wspomagane przez miejscową ludność ukraińską w grudniu 1943r, uderzyły na skupiska ludności polskiej i bazy samoobrony w powiatach: rówieńskim, łuckim, kowelskim i włodzimierskim .Napad w święta Bożego Narodzenia, jest największym wynaturzeniem i zaprzeczeniem człowieczeństwa.Albo weźmy na przykład;"Krwawa wigilia w Irhowicy" w 1944r., pacyfikacja przez UPA wsi polskiej w takim dniu!
Ci co ocaleli do śmierci nie mogą zapomnieć tamtego obrazu, kiedy w kościele zamiast dzieciątka w żłóbku , trzeba było złożyć w bydlęcym żłobie zamordowanego księdza proboszcza.Resztę pomordowanych pochowano  w zbiorowym grobie, a był to czas kiedy powinni cieszyć się z "wesołej nowiny"  Bożego Narodzenia.Dla pomordowanych i tych co ocaleli to były "święta których nie było", bo ludzie, jeśli tych zbrodniarzy tak można do tego rodzaju zaliczyć, przełamali tradycję i szacunek dla religii.


GTranslate

enfrdeitptrues

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp5.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud7.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 938 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
13460218