... nadania przez partnerskie miasto ukraińskie Żółkiew, w dn. 24-01-2011r., tytułu honorowego obywatelstwa, przywódcy zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów - Ukraińskiej Powstańczej Armii - Stepanowi

W czwartek 28 kwietnia 2011 r. do rady miejskiej Tomaszowa wpłynie obywatelski wniosek o treści jak poniżej:

"Jako mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego wyrażamy nasze oburzenie z powodu nadania przez partnerskie miasto ukraińskie Żółkiew, w dn. 24-01-2011r., tytułu honorowego obywatelstwa, przywódcy zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – Ukraińskiej Powstańczej Armii - Stepanowi Banderze. W latach 1942-1947 bandy UPA wymordowały około 150 tys. Polaków na Wołyniu, Polesiu, Podolu, Pokucie, Lwowszczyźnie, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie – w tym także na naszej Ziemi Tomaszowskiej jak np. w Tarnoszynie, Poturzynie, Łubczu, Wasylowie Wielkim, Chodywańcach, Posadowie, Podlodowie czy Nabrożu. Uchwała radnych Żółkwi uwłacza pamięci bestialsko pomordowanych naszych rodaków przez ukraińskich nacjonalistów i naszym zdaniem rzuca cień na dalszą współpracę naszych miast.

W związku z powyższym zwracamy się z wnioskiem do Rady Miasta Tomaszowa Lubelskiego o podjęcie – w imię poszanowania prawdy historycznej i kontynuowania dobrosąsiedzkich stosunków z ukraińskimi partnerami - rezolucji skierowanej do Rady Miejskiej Żółkwi, wyrażającej sprzeciw i wzywającej do wycofania się z tej skandalicznej uchwały. Nie możemy bowiem pozostawać obojętni na akceptację ideologii nacjonalistyczno-

faszystowskiej, której realizacja doprowadziła w konsekwencji do straszliwego ludobójstwa na naszych rodakach.

Jednocześnie przypominamy, że 15-07-2009 r. Sejm RP podjął uchwałę, w której zbrodnie OUN-UPA na Polakach, określił jako – „masowe mordy o charakterze czystki etnicznej i znamionach ludobójczych” , a 06-07-2010 r. Sejmik Województwa Lubelskiego przyjął stanowisko – „w sprawie uczczenia ofiar ludobójstwa dokonanego na ludności polskiej na Kresach Południowo - Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1942-1947”. Powyższe akty tym bardziej determinują i uzasadniają nasz wniosek. Bandera jako przywódca ludobójczej OUN-UPA powinien być na zawsze okryty hańbą i potępieniem ! Musimy więc stanowczo zareagować na fakt gloryfikacji tego nazistowskiego zbrodniarza przez oficjalnie zaprzyjaźnioną z naszym miastem - Żółkiew ! "

GTranslate

plbebgzh-TWhrcsdanlenetfrgldeelhuitjalvltnoptrorusrskslessvukyi

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp6.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud4.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 956 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
10077541