W dniu 12 marca 2011 r. minie 67. rocznica napaści ukraińskich  nacjonalistów na klasztor dominikański w Podkamieniu na Wołyniu, w którym schroniło się około 500 Polaków. Napastnicy z kurenia UPA Maksa Skorupśkiego ps."Maks", wzmocnieni siłami 4 pułku Ukrainische Hilfpolizei, wdarli się podstępnie do klasztoru i wymordowali kilkuset Polaków, ukrywających się w jego murach, a na bramach klasztornych powiesili ciała zabitych zakonników.Ukrywało się tam  Polaków spotkała nie do opisania  krwawa masakra. Okrutną śmiercią zginęli starcy, dzieci, kobiety, zakonnicy...  Był to jeden z najokrutniejszych mordów na Wołyniu, który  do dzisiaj nie doczekał się żadnego upamiętnienia. Szczegóły tej masakry opisują naoczni świadkowie oraz autorzy zajmujący się dziejami Archidiecezji Lwowskiej. 
Na temat liczby ofiar mordów w klasztorze istnieją rozbieżne dane, np. ks. Wacław Szatelnicki, kanclerz Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej pisze 0 250 zabitych, o. Mikołaj Wysocki OP - wikariusz z Podkamienia wymienia ok. 100 osób, jeszcze inne dane przytacza bp Wincenty Urban w opracowaniu pt. "Droga krzyżowa Archdiecezji Lwowskiej". Zbrodnie dokonane w klasztorze i pobliskich Palikrowach przejęły zgrozą całą Ziemię Załoziecką.

W internecie mozna znaleźć informację, że w kwartalniku "Wołyń i Polesie"  (nr.68)można znaleźć artykuł Krzysztofa Kołtuna, zatytułowany " Podkamień Częstochowa Kresów", w którym Autor opisuje tragiczną historię klasztoru OO. Dominikanów w Podkamieniu: Potężne mury popękane, zniszczony przepiękny i ogromny kościół. Bez okien, bez ołtarzy resztki fresków i stiuków gruzy i pustka. Jedynie na dziedzińcu kolumna Matki Bożej z Dzieciątkiem, nie tknięta tryumfuje.Historie tego miejsca przeżywa się ze łzami. Z bram wokół rozciąga się dolina przepiękna, spustoszona ogniem przez UPA. To pustkowie nieurodzajnych pól (po nieistniejących polskich wsiach) stanowi  Kalwarię Wołynia. () Cudowny obraz Matki Boskiej z Podkamienia  wywieziono na wiosnę 1944 r. do Krzemieńca, później do Lwowa, dalej do Krakowa aż trafił do kościoła św. Wojciecha we Wrocławiu. Tutaj  Kresowianie ze łzami w oczach, gromadzą się na nabożeństwach, adorują i modlą się za Męczenników Kresów.

Szkoda, że nie udało mi się dotrzeć do tego artykułu, bo o ile znam teksty wymienionego tu autora, wart jest uwagi wszyskich zainteresowanych.

P.S.

W 2009 roku Ukraińcy w Podkamieniu postawili pomnik bohaterom UPA.


GTranslate

plbebgzh-TWhrcsdanlenetfrgldeelhuitjalvltnoptrorusrskslessvukyi

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp5.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud13.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 512 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
10086033