Już na samym wstępie należy wyjaśnić, że chodzi tu o Ludwikówkę na Wołyniu w powiecie Dubno. Poniżej fragment wspomnień Romana Kucharskiego ps. "Wrzos" żołnierza 27 WDP AK, spisanych w książce :Krwawa Łuna". Ukraińcy przekonali Niemców, że w czysto polskiej wsi Ludwikówka, położonej w płytkim wąwozie nieopodal lasu, znajdują schronienie partyzanci radzieccy. I oto Młynowem wstrząsa przyniesiona przez chłopa wiadomość o dokonanej masakrze. Ta straszliwa wieść szybko się potwierdza. Niemcy przy użyciu tzw. milicji ukraińskiej i własowców otoczyli o świcie Ludwikówkę i spędziwszy mężczyzn do trzech stodół, granatami ręcznymi zapalili je, paląc żywcem nieszczęśników, których jedyną winą było to, że byli Polakami. Kobiety i dzieci popędzili pieszo do Dubna - dwadzieścia kilometrów, aby wywieść do obozów zagłady. Ludwikówka przestała istnieć 13 lipca 1943 roku. Wszędzie trupy ludzi, koni, bydła. Wszędzie zgliszcza. Ani jedno zabudowanie nie ocalało.

Dziś nie ma żadnego śladu po tej polskiej wsi, nie ostał się kamień na kamieniu. Po 66 latach ocaleni i potomkowie doprowadzili do odsłonięcia pomnika pomordowanych mężczyzn i chłopców Ludwikówki. Niemcy, własowcy i ukraińscy policjanci zamordowali 172 Polaków. To Ukraińcy wrzucili do wnętrza granaty. Podpalili ciała, które dopiero za kilka dni zostały pochowane w zbiorowej mogile.


13 lipca 2013 r. w Wysokiej koło Gorzowa Wlkp. odsłonięta została i poświęcona tablica pamiątkowa upamiętniająca ofiary pacyfikacji Kolonii Ludwikówka na Wołyniu w 70-tą rocznicę tych tragicznych wydarzeń..


GTranslate

plbebgzh-TWhrcsdanlenetfrgldeelhuitjalvltnoptrorusrskslessvukyi

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp2.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud10.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 1357 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
12204583