Jak wiadomo, radni z Zamościa postanowili z radnymi z Żółkwi porozmawiać. Tematem rozmowy jest kwestia uhonorowania Bandery i Szuchewycza tytułami honorowych obywateli miasta Żółkwi.
Jak informuje "Kronika Tygodnia" z 29 marca 2011 r., nr 13 (1005) Tomasz Kossowski, wiceprezydent Zamościa powiedział, że rozmawiał na ten temat z merem Żółkwi. Ten miał podobno tłumaczyć, że radnym Żółkwi trudno byłoby nie uznać Bandery za bohatera, skoro taki jest trend na Zachodniej Ukrainie. Radni Żółkwi mają przyjechać do Zamościa w kwietniu 2011 roku. Wtedy będzie okazja aby porozmawiać o ich ostatnim bohaterze Banderze i o relacjach z Żółkwi z Zamościem.

Ksiądz Ryszard Ostasz, proboszcz parafii p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdeszynie w 2009 roku namawiał prezydenta miasta Zamościa Marcina Zamoyskiego do nadania którejś z ulic (albo rondu) nazwy od imienia pułkownika  Marko Bezruczko, Ukraińca walczącego z bolszewikami w obronie Zamościa w 1920 roku. Analogiczny wniosek złożył konsul generalny Ukrainy Oleh Horbenko.

W dzisiejszych czasach powinniśmy szukać bohaterów obu narodów, którzy są wspólnie postrzegani jako wzory godne naśladowania. To "dobrze służyłoby dalszemu rozwojowi relacji polsko - ukraińskich".
Ksiądz Ostasz i konsul Horbenko działali z identycznych pobudek - chodziło o pokazanie "dobrego Ukraińca".

W związku z tym wydaje się, że lepszą propozycją byłoby nadania dla ronda lub ulicy w Zamościu nazwy imienia Sprawiedliwych Ukraińców, czyli tych osób narodowości ukraińskiej, które z narażenie życia własnego oraz członków rodzin (ponieważ ludobójcy banderowscy stosowali zasadę odpowiedzialności zbiorowej, identycznie jak hitlerowcy) ratowali życie Polakom podczas ludobójczej akcji OUN - UPA. Takich Sprawiedliwych Ukraińców były tysiące i uratowali oni tysiące istnień ludzkich, życie tysięcy Polaków. Męczeńską na ogół śmierć poniosły z tego tytułu z rąk OUN - UPA setki Ukraińców.
Państwo Polskie oprócz jednego zdania w uchwale sejmowej z 15 lipca 2009 roku tym Sprawiedliwym nie poświęciło dotąd żadnej uwagi. Porównajmy to z polityką pamięci państwa Izrael i wyciągnijmy wnioski.

Nadanie nazwy Sprawiedliwych Ukraińców dla ronda w Zamościu byłoby bardzo dobrą odpowiedzią na postępowanie radnych z Żółkwi, w idealnym skrócie pokazałoby podstawową różnicę natury moralnej.

Ponadto - czy Ci Ukraińcy, dobrzy sąsiedzi i prawdziwi ludzie, prawdziwi, sprawdzeni w biedzie nasi przyjaciele, nie zasłużyli na naszą pamięć i wdzięczność ?

Informacje o Sprawiedliwych Ukraińcach zgromadzone są w książce Romualda Niedzielki "Kresowa Księga Sprawiedliwych" dostępnej w internecie - link poniżej:

http://www.stankiewicze.com/ludobojstwo/kresowa.pdf


GTranslate

enfrdeitptrues

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp10.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud15.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 427 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
13657081