Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Polskie Radio Katowice zapraszają na cykl audycji nawiązujących do kalendarza ściennego na rok 2018, wydanego przez katowicki oddział IPN „Z myślą o Niepodległej”, w setną rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Na kartach kalendarza przedstawiono postacie dwunastu działaczy, dążących do włączenia Górnego Śląska w granice odradzającej się Rzeczypospolitej. Kalendarz ma zatem wymiar symboliczny i jest hołdem złożonym wszystkim tym, dzięki którym to, co wydawało się dla wielu marzeniem nie do spełnienia, stało się faktem. Każda audycja opisuje konkretną postać „przypisaną” danemu miesiącowi i w tymże miesiącu będzie emitowana. Program opracowany we współpracy z historykami z IPN (ipn.gov.pl) Pierwsza audycja została wyemitowana na antenie Polskiego Radia Katowice 14 stycznia 2018 r., o godz. 12.30, była poświęcona Ignacemu Nowakowi (1887–1966), lekarzowi, działaczowi narodowemu, uczestnikowi powstania wielkopolskiego. 
Kolejna audycja Telenowyny została wyemitowana na antenie TVP3 Warszawa dzisiaj o godz. 0.40. Jest to program mniejszości ukraińskiej w Polsce (wersja językowa ukraińska, polskie napisy). Prezentacja zespołów ludowych i  kalendarza na 2018 rok z obiektami kultury Łemków. Piotr Tyma podsumowując rok 2017  mówi o szeregu inicjatyw w Przemyślu, jak programy i projekcje filmowe dla dzieci. Wygraliśmy też projekt na 2 mln euro w ramach Wspólnoty Transgranicznej, przeznaczymy część funduszu na Narodnyj Dim w Przemyślu- opowiada Piotr Tyma. Czy obywatele Ukrainy, emigranci włączają się w działalność Związku Ukraińców w Polsce?– pada pytanie. "Związek przestał być w Polsce jedyną organizacją Ukraińców.  W Warszawie, Krakowie i Wrocławiu możemy mówić o pluralizmie ukraińskich środowisk, stąd rodzi się potrzeba współpracy na różnych poziomach wymiany doświadczeń.

Teraz rozpoczęliśmy ciekawy projekt monitoringu przejawów anty ukraińskich na terytorium Polski, włączyliśmy do niego także obywateli Ukrainy- odpowiada Piotr Tyma. 
Zwracam się z pytaniem do Prezesa Polskiej Telewizji, Jacka Kurskiego. Czy Pana hasło, „Telewizja jest otwarta dla wszystkich” oznacza, iż  na antypolskie działania również? Czy Rada Programowa TVP3 Warszawa wie o  planach Piotra Tymy? Czy rośnie nam wschodni RAŚ? Czy zorientujemy się dopiero wtedy, gdy wspólnie będziemy oddawać cześć ofiarom walki z bolszewicką (komunistyczną) ideologią? Kto finansuje ten „ciekawy projekt monitoringu” ? Mam też inne pytania. Kto będzie beneficjentem budowanych w Przemyślu mieszkań  z programu polityki społecznej, „mieszkania dla młodych”? A Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz konsulów polskich na terenie Ukrainy pytam, jakie są nadzieje na program telewizyjny dla mniejszości polskiej na Ukrainie? Zwłaszcza gdy likwiduje się dojazd środków transportu publicznego do polskiej wsi, której poświęcony był program Nowy Wschód w TVP Polonia.
W Poranku Radia Wnet Monika Rogozińska, która  regularnie organizuje wyprawy na ośmiotysięczniki, w tym na „Nagą Damę” opowiedziała o doskonałym przygotowaniu ekipy ratowników, ponieważ wiedzą, że  „największym mordercą w Himalajach nie są lawiny, szczeliny itd. Tylko brak tlenu i odwodnienie!”. A o tym nie zawsze wiedzą lub nie pamiętają próbujący pokonać najwyższe szczyty świata. Jest autorką powieści „Polowanie na Matkę. „To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania. O źródle, z którego czerpie swą moc. Ta książka to przepis na niezłomność”.


GTranslate

plbebgzh-TWhrcsdanlenetfrgldeelhuitjalvltnoptrorusrskslessvukyi

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp11.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

mapka.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 1114 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
12001955