Na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943-45 zostało zamordowanych, zazwyczaj w strasznie brutalny – iście barbarzyński-sadystyczny sposób, przez bandy nacjonalistów ukraińskich wiele tysięcy Polaków. Liczba ofiar nie jest jeszcze dokładnie zbadana, waha się od 100 do 120 tysięcy Polaków, które to liczby przyjmują za wiarygodne prawie wszyscy historycy badający tę sprawę. W świetle definicji ludobójstwa Organizacji Narodów Zjednoczonych zbrodnia nacjonalistów ukraińskich była właśnie ludobójstwem. W szeregu publikacjach i gazetach ukraińskich na emigracji do niedawna w ogóle zaprzeczano rzeziom. Np. paryskie „Ukraińskie Słowo” z 2-9 stycznia 1977 roku pisało: „Polacy powinni wreszcie zaprzestać nagabywać o rzezi UPA na Wołyniu”. Inne pisma ukraińskie pomniejszały skalę zbrodni i obwiniały za nią Polaków. Np w londyńskiej „Ukraińskiej Dumce” z 21 kwietnia 1977 roku nijaki J. Rubiżnyj pisze: „To Polacy zapoczątkowali palenie wsi ukraińskich i mordowanie ludności. Ukraińcy bronili się!...”.
Odpowiedział Ukraińcom na podobnie kłamliwe twierdzenia Władysław E. Szkoda w londyńskiej „Gazecie Niedzielnej” z 14 sierpnia 1988 roku pisząc: „Panowie Ukraińcy, czy Wy naprawdę chcecie zgody?! Jeśli tak, to przestańcie tworzyć mity... zawierzmy raczej faktom i zdrowemu rozsądkowi. Przed wojną w Polsce najwięcej Ukraińców mieszkało na Wołyniu i w (województwie) stanisławoskiem (około 68% ogółu ludności w obu przypadkach). Natomiast w (województwie) tarnopolskim 45% (podobnie w województwie lwowskim)...

Należy podkreślić, że Polacy po czterech latach wywózek i aresztowań przez NKWD i Niemców, na pewno stanowili liczebnie mniejszość narodową i to mniejszość bardzo słabą, po pozbawioną (przez okupanta sowieckiego w latach 1939-41) ludzi zdolnych do walki. Proporcje te pogłębiły się w okresie okupacji niemieckiej, w związku z wywózkami na roboty do Niemiec i prześladowaniami ze strony UPA. Nie mogło być więc mowy, nawet teoretycznie, o jakimś zagrożeniu ze strony Polaków dla kogokolwiek. UPA nie mogła więc bronić nikogo przed Polakami”.  (....)

Nie może podlegać dyskusji to, że niepodległa i suwerenna, tj. niezależna od Rosji Ukraina naprawdę leży w polskim interesie narodowym. 
 Są jednak sprawy do załatwienia między Warszawą i Kijowem, jak np. chociażby sprawa zwrotu Polsce niby prawnie, ale tak naprawdę bezprawnie, a już na pewno nieetycznie przetrzymywanego we Lwowie Ossolineum i szeregu innych dóbr polskiej kultury narodowej na Ukrainie.  Jeśli do tej pory nic nie załatwiono w tej sprawie, to wina leży całkowicie po stronie rządów polskich, sprawujących władzę od 1989 roku. 
Chyba nigdy w Polsce nie mieliśmy tak antynarodowych rządów jakie mamy od chwili obalenia władzy komunistycznej w Polsce. Oczywiście rządy PRL były jeszcze mniej polskie, ale wiadomo, że byli to agenci Kremla. Rządy po 1989 roku to agenci wszystkich – tylko nie Polaków i Polski! Polsce zależy na Ukrainie. Jednak na pewno w tej chwili więcej zależy Ukrainie na poparciu jej spraw ze strony Polski. 
Pomagajmy w budowie niezależnej i suwerennej Ukrainy, ale jednocześnie nie zaniedbujmy wspomnianych wyżej do załatwienia spraw polsko-ukraińskich. I róbmy to teraz, kiedy możemy coś załatwić, a nie jak już będzie za późno, bo Ukraina kiedy stanie na nogach zacznie ignorować Polskę, tak jak to robi teraz Litwa. 
Ukraińcy dobrze wiedzą, że na tym świecie nie ma nic za darmo. My, Polacy też płacimy wystawiane nam rachunki za takie czy inne poparcie tego czy tamtego państwa. Popierajmy więc to o czym marzą Ukraińcy (i co leży również w naszym interesie). Ale za pomoc wystawiajmy rachunki, które stać Ukrainę na uregulowanie. Ostatecznie Ukraina przejęła ZA NIC olbrzymią – obliczaną na wiele miliardów dolarów – własność Polaków, których BEZPRAWNIE wypędzono ze Lwowa, Małopolski Wschodniej i Wołynia po 1945 roku. 

Ukraina ma MORALNE zobowiązania wobec Polaków! I czas najwyższy, aby to trafiło do ich świadomości i do ludzi rządzących Polską.
 

Fragmenty art. który napisał: Marian Kałuski.  Wyszukał i wstawił: B.Szarwiło

za: http://www.kworum.com.pl/art5310,tematy_polsko_ukrainskie.html


GTranslate

plbebgzh-TWhrcsdanlenetfrgldeelhuitjalvltnoptrorusrskslessvukyi

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp10.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud16.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 372 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
11073592