W 1932 roku rodzina przeniosła się do Łobaczówki, gdzie ojciec dostał posadę w tamtejszej szkole powszechnej. Mówiło się w domu, że postarał się o to przeniesienie ze względu na dzieci. W ostatnim roku szkolnym rodzice zrezygnowali z umieszczania najstarszych synów na stancji w Beresteczku i uczyliśmy się w szkole prowadzonej przez ojca w Dzikowinach…..

Tak rozpoczyna swoją opowieść Henryk Kirschner  w NR.4  kwartalnika „Wołyń i Polesie”. Wspaniałe wydawnictwo, bogate w treści interesujące wszystkich Kresowiaków. Jako pielgrzym stanąłem we wrześniu 2007 r. przy klasztorze OO.,Dominikanów w Podkamieniu….Pisze tu , swoją  pełną żaru opowieść, Krzysztof Kołtun pod tytułem; „ Podkamień – Częstochowa Kresów”. Możemy tu znaleźć dużo więcej relacji, czy wspomnień, ale są tu również artykuły poruszające obecną problematykę związaną zarówno z trudną historią polskich Kresów jak i poczynaniami różnych środowisk kresowych. Dla przykładu Feliks Budzisz napisał artykuł pt.” Obowiązek Pamięci , Gdańskie obchody Rocznic Kresowych Tragedii”, którego nie trzeba komentować, ale warto przeczytać, podobnie jak i „List Otwarty  Do Prezydentów Polski i Ukrainy w 71 rocznicę wybuchu II wojny światowej i popełnienia w jej czasie masowych ludobójstw”,  Zbigniewa Okonia.  W numerze tym znajduje się również istotny dla wszystkich Wołyniaków  „REFERAT DOTYCZĄCY USTALEŃ ŚLEDZTWA W SPRAWIE ZBRODNI POPEŁNIONYCH PRZEZ NACJONALISTÓW UKRAIŃSKICH NA WOŁYNIU NA LUDNOŚCI POLSKIEJ W LATACH  1939 – 1945” część druga,  prok. Piotra Zająca ,Oddziałowa Komisja ŚZpNP w Lublinie. Na bazie tego egzemplarza można by wiele jeszcze pisać o zawartych w nim artykułach  z treściami informacyjnymi czy żywą  polemiką, ale o tym najlepiej samemu się przekonać. Autorami artykułów są znani, lub mniej znani ludzie związani w bardzo różny sposób z Wołyniem i Polesiem, ale wszystkich cechuje wielka „ kresowa pasja”, którą znajdziemy na każdej stronie tego pisma. Kwartalnik wydawany jest jako „Biuletyn Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia „ pod redakcją Haliny Ziółkowskiej – Modły w Oświęcimiu. Teraz słowo, dlaczego piszę o tym wydawnictwie, otóż  zapraszam czytelników naszej strony do pozyskania do swoich zasobów tego wartościowego źródła informacji o tym wszystkim , co było i jest w naszych wołyńskich sprawach. Nasze wsparcie jest również potrzebne , aby czas przyszły miał tu również swoje zastosowanie. Przy okazji wspomnę, że kiedyś istniało inne wydawnictwo, którego już nie ma „Panorama Kresowa”, które z powodów finansowych nie utrzymało się na rynku wydawniczym, a szkoda bo również  bardzo cenne . Na zakończenie informuję, że poniżej wszyscy zainteresowani znajdą niezbędne informacje związane z w/w wydawnictwem.

 

Adres Redakcji; 32 – 602 Oświęcim, ul. Kochanowskiego 20/8

Redaktor: Halina Ziólkowska - Modła

Współpraca: Adam Badowski , Jadwiga Badowska - Buczak

Tel.(33) 842-24-00, 609-066-082

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Konto: Invest Bank O/Oświęcim

68 1680 1017 0000 3000 0631 6795


GTranslate

enfrdeitptrues

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp1.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud16.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 436 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
13657121