Klub Historyczny im. gen. S. Roweckiego „Grota” zorganizował w szczecińskim oddziale IPN sesję pt. „Rzeź wołyńska 1943”. W trakcie sesji został wygłoszony referat na temat Samoobron na Wołyniu i pokazano film dokumentalny zrealizowany przez TV Sudecką i IOH pt. „Zapomnij o Kresach”. Min. obecni byli: Jan Krawczuk i Andrzej Jakubowski Wicemarszałkowie Województwa Zachodniopomorskiego

Sala zapełniła się całkowicie przed godziną 16.00. Spora grupa osób przysłuchiwała się wykładowi z korytarza. Rozesłano liczne zaproszenia, na stronie internetowej IPN oddziału szczecińskiego umieszczono również informację o sesji ( Kalendarium imprez – IPN Oddział w Szczecinie Czerwiec 2011)

Otworzył sesję p.o. Naczelnika OBEP dr Paweł Skubisz. Głos zabrał między innymi Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jan Krawczuk, podkreślając potrzebę organizowania sesji w których otwarcie mówi się o historii swego czasu zakazanej.

Referat przygotowany przez pracownika IPN omawiający działalność Samoobron na Wołyniu spotkał się z bardzo przychylnym przyjęciem ze strony obecnych. Ważne miejsce zajmowała w nim obrona największego ośrodka Przebraża, dowodzonego przez Henryka Cybulskiego. Zakłada się, że w tej wiosce liczącej przed wojną około 1100 osób, znalazło schronienie około 15 tysięcy ludzi z okolicznych wiosek, uciekając przed masakrami bojówek OUN-UPA..

Po referacie nastąpiła projekcja filmu „Zapomnij o Kresach”, który jako dodatek do dwumiesięcznika Wiedzy i Życie; „Inne Oblicza Historii” można było kupić na początku zeszłego roku.

Po filmie podjęto dyskusję na temat Ludobójstwa, którego najtragiczniejszym elementem były wydarzenia rozgrywające się 11 lipca 1943 roku na Wołyniu. Głos w dyskusji zabrało kilkanaście osób; między innymi Wicemarszałek woj. Zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski,Prezes koła 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK Jerzy Mużyło, Prezes TMLiKPW w Szczecinie Krzysztof Szczur, a także inni zgromadzeni goście.

 

Zdjęcia i krótkie filmy z sesji na : http://bezprzesady.pl/aktualnosci/w-szczecinskim-ipn-o-ludobojstwie-na-polakach


GTranslate

plbebgzh-TWhrcsdanlenetfrgldeelhuitjalvltnoptrorusrskslessvukyi

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp1.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud18.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 429 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
11180986