Kresowian od dawna boli fakt, że nasz narodowy parlament nie może zdecydować się na użycie słowa „ludobójstwo” wobec mordów  dokonanych na ludności polskiej Kresów przez nacjonalistów z OUN-UPA. Tymczasem we Francji, co przeszło u nas bez specjalnego echa posunięto się o krok dalej, co prawda nie w naszej sprawie, ale… W dniu 22 grudnia 2011 roku izba niższa francuskiego parlamentu wprowadziła prawo przewidujące rok więzienia i 45 tys. euro grzywny za każde publiczne negowanie faktu ludobójstwa Ormian w latach 1915-1917.

Zgromadzenie Narodowe, czyli niższa izba francuskiego parlamentu, uchwaliło ustawę przewidującą grzywny i kary więzienia za negowanie ludobójstwa Ormian, jakiego dopuścili się Turcy w latach 1915-1917. Ustawę o uznaniu rzezi Ormian na terenie imperium osmańskiego za ludobójstwo przyjęto we Francji w 2001 roku.

Przyjęta ustawa przewiduje rok więzienia i 45 tys. euro grzywny za każde publiczne negowanie ludobójstwa Ormian. Do tej pory francuskie prawo przewidywało jedynie sankcje za negowanie Holokaustu.

Do naszej redakcji dotarła kopia listu naszego czytelnika, którą przedstawiamy poniżej i informacja, że środowiska kombatanckie, jak i ormiańskie zbierają podpisy pod podobnymi listami. Czy wsparcie tej inicjatywy zbiórką podpisów wśród naszych czytelników jest możliwe pozostawiamy ocenie czytających?

 

Gdańsk, 09. 01.2012

Feliks Budzisz

ul. Gospody 9a/24

80-344 Gdańsk

 

JEGO EKSCELENCJA AMBASADOR

REPUBLIKI FRANCUSKIEJ

 

FRANCIS BARRY DELONGCHAMPS

 

ul. Piękna 1, 00-477 Warszawa

 

 

Szanowny Panie Ambasadorze!

 

Przeżyłem ludobójczy terror banderowski na Wołyniu, podczas którego bojówki Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii bestialsko wymordowały na Kresach Południowo-Wschodnich w latach 1942-1947 ponad 150 tys. ludności polskiej od niemowlęcia do starca. Było to okrutne ludobójstwo! Dlatego z uznaniem i wdzięcznością przyjąłem Ustawę Francuskiego Zgromadzenia Narodowego penalizującą „kłamstwo ormiańskie” – za negowanie ludobójstwa Ormian, dokonanego przez Turków w latach 1915-1917.

Ustawa ta ma szczególnie doniosłe znaczenie moralne. I nie tylko dla Ormian, również dla Polaków i innych narodów. Podczas II wojny światowej ludność polska poniosła olbrzymie straty w wyniku barbarzyńskiej eksterminacji dokonanej przez okupantów hitlerowskiego i stalinowskiego. Przed inwazją na Polskę Hitler nakazał: Zabijajcie bez litości kobiety, starców i dzieci ,liczy się szybkość i okrucieństwo. Kto dziś pamięta o rzezi Ormian? A jednak świat nie zapomniał, pamięta, bo ludobójstwa Ormian, podobnie jak Holokaustu zapomnieć nie można. Do tej pory co najmniej 25 państw, również Parlament Europejski dwukrotnie, i wiele organizacji – uznało ludobójstwo Ormian. Niestety, nie o wszystkich ludobójstwach świat chce pamiętać…

Tę Ustawę Zgromadzenia Narodowego Francji, jak i poprzednią, uznającą rzezie Ormian za ludobójstwo, traktujemy jako wyraz głębokiego humanitaryzmu,  empatii i wrażliwości na ludzkie tragedie i cierpienia, jako wyraz rzetelnego szacunku dla praw człowieka i prawdy historycznej. Jesteśmy przekonani, że Ustawa będzie miała znaczący wpływ na utrwalanie przekonania, że głęboko ludzkie wartości Prawo

i Prawda – są warunkiem i fundamentem poprawnych stosunków międzyludzkich, również między państwami i narodami.

Zgromadzenie Narodowe Francji dało  innym parlamentom piękny przykład, jak należy wcielać w życie społeczeństw i narodów najważniejszą normę etyczną: NIE ZABIJAJ!, będącą trwałym fundamentem ładu moralnego, społecznego

i politycznego.

Łączę wyrazy głębokiego szacunku


GTranslate

enfrdeitptrues

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp8.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud3.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 204 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
13420795