- Mówiąc o zbrodniach UPA, nie można przemilczać polskich akcji odwetowych. Niektóre z nich mają też znamiona ludobójstwa – mówi historyk, dr Grzegorz Motyka.

Rozmawiają Aleksander Kaczorowski i Maciej Nowicki

Newsweek: 30 sierpnia prezydenci Komorowski i Janukowycz spotkają się w Ostrówkach oraz Sahryniu, gdzie w czasie wojny pomordowano Polaków i Ukraińców. Co dzisiaj w największym stopniu dzieli nasze narody?

Grzegorz Motyka: Ocena rzezi na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-1945. Z ukraińskiej perspektywy Polska jawi się jako państwo, które przez całe wieki niewoliło Ukraińców. I w związku z tym rodzi się pokusa, by te rzezie wpisać w tradycję buntów chłopskich skierowanych przeciw wyzyskowi, w imię sprawiedliwości społecznej. Tyle że ofiarami tych rzezi byli głównie niezbyt bogaci polscy rolnicy, a nie ziemianie. Dlatego stosowanie podobnych matryc do okresu II wojny światowej jest nieuprawnione. Tym bardziej że Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, stanowiąca polityczne kierownictwo UPA, wzorowała się na ruchach skrajnie nacjonalistycznych, wręcz faszystowskich, i podobnie jak one chciała wywalczyć nie tylko państwo niepodległe, lecz także jednorodne etnicznie. Pod tym względem działacze OUN przypominają chorwackich ustaszy.

Którzy zaczynali jako organizacja terrorystyczna, a potem wymordowali w czasie wojny ponad pół miliona Serbów.

Grzegorz Motyka: Właśnie. Z kolei polska strona, opisując te wydarzenia, koncentruje się na cierpieniach polskiej ludności cywilnej, podkreślając przy tym, że działania UPA miały charakter ludobójstwa. To oczywiście jest słuszne, ale niektórzy zdają się uważać, że nazwanie zbrodni UPA ludobójstwem usprawiedliwia i unieważnia te wszystkie złe rzeczy, które Polacy uczynili Ukraińcom. A z tym już nie można się zgodzić.

Newsweek: Używamy terminów „strona ukraińska” czy „strona polska”. Ale czy jest w ogóle jakaś strona polska? Widać ogromny konflikt wokół tych spraw. Z jednej strony, gdy pojawił się projekt wybudowania w Warszawie pomnika ofiarom rzezi wołyńskiej, przeciwko tej inicjatywie protestowali liczni intelektualiści, bojąc się, że zaszkodzi to naszym stosunkom z Ukrainą. A z drugiej strony ludzie, którzy starają się zadbać o pamięć o tych ofiarach, robią rzeczy przedziwne. Ewa Siemaszko, autorka monumentalnej książki o rzeziach na Wołyniu, gloryfikuje akcję „Wisła” wymierzoną w Ukraińców przez władze PRL. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski spotyka się z komunistami, weteranami Armii Czerwonej, bo widzi w nich sojuszników w walce z UPA.

Grzegorz Motyka: Wspomniał pan o pomniku. Ja też podpisałem ten list. Był on skierowany nie przeciwko budowie takiego pomnika, lecz jego formie, epatującej skrajnym okrucieństwem zbrodni. Przedstawiał on kilkoro zamordowanych dzieci przywiązanych drutem kolczastym do pnia drzewa. Tyle że zdjęcie, na podstawie którego powstał projekt, nie pokazuje ofiar ukraińskich nacjonalistów. Jest to dokumentacja popełnionej w latach 20. zbrodni pewnej Cyganki, która zamordowała swoje dzieci w przypływie szaleństwa. Tymczasem środowiska kresowo-narodowe przez wiele lat przedstawiały to zdjęcie jako sztandarowy przykład okrucieństwa UPA.

Co by się stało, gdyby dopiero w dniu odsłonięcia tego pomnika okazało się, że mamy do czynienia nie z ofiarami UPA, tylko Cyganki? Proszę sobie wyobrazić, jakie by to miało konsekwencje! Jak bardzo utrudniłoby przekonanie strony ukraińskiej, że Wołyń jest rzeczywistym problemem dla polsko-ukraińskich relacji. Przecież większość Ukraińców po takiej kompromitacji zaczęłaby wątpić, że te zbrodnie zostały w ogóle popełnione.

Newsweek:  Pomnik był zły, ale niech to nam nie przesłania faktu, że tamte wydarzenia są wypychane ze sfery publicznej. Jest to robione z powodów oczywistych – bo chcemy mieć partnerstwo strategiczne z Ukrainą. Pytanie brzmi: czy wolno nam w imię geopolityki zamiatać te sprawy pod dywan?

Grzegorz Motyka:  Na początku lat 90. rządy solidarnościowe uznały, że należy w stosunkach pomiędzy Polską i Ukrainą oddzielić bieżące sprawy polityczne od rozliczeń historycznych i nie wiązać ich ze sobą. Moim zdaniem było to rozwiązanie słuszne. Dzięki temu, że po 1989 roku nie pozwolono, by to historia decydowała o naszej przyszłości, Polska i Ukraina próbują dziś wspólnie zorganizować Euro 2012, natomiast w Armenii i Turcji (gdzie problemem jest pamięć o rzezi Ormian w 1915 roku) wydarzeniem politycznym najwyższej wagi było niedawno spotkanie przywódców obu państw na meczu drużyn narodowych.

W latach 90. zaczęto prowadzić dialog historyczny. Dzięki tym wysiłkom w roku 2003, w 60. rocznicę rzezi wołyńskiej, doszło do jednej z największych i najważniejszych debat historycznych pomiędzy Polakami i Ukraińcami. To wówczas na Ukrainie po raz pierwszy dyskutowano o przewinach własnego narodu. Temat ten podjęły najważniejsze czasopisma, stacje radiowe i telewizyjne. W prasie ukraińskiej pojawiło się kilkaset artykułów na ten temat.

Były też wspólne uroczystości w Pawlice, [daw. Poryck, ukr. Pawliwka – przyp. red.], gdzie oddano cześć zamordowanym tam w 1943 roku ponad 200 Polakom. Wzięli w nich udział prezydenci obydwu państw. Prezydent Aleksander Kwaśniewski wygłosił wówczas bardzo dobre przemówienie, w mocnych słowach mówiąc o tym, co się stało. Potem jednak dialog historyczny zaczął dreptać w miejscu. Niektórzy zdają się nie dostrzegać, że po uroczystościach 2003 roku nie ma już powodu, by ten temat traktować we wzajemnych relacjach jako tabu. Odkładanie dyskusji na później niczego nie rozwiązuje, bo problem i tak wróci w roku 2013, w 70. rocznicę rzezi wołyńskiej. Co gorsza, sugerując, że temat jest niepoprawny politycznie, pozwalamy na zdominowanie go przez skrajne i niemające wiele wspólnego z nauką interpretacje.

Newsweek: Jak istotne jest to, abyśmy te rzezie nazywali ludobójstwem?

Grzegorz Motyka: Nie znam żadnego polskiego historyka, który by kwestionował ludobójczy charakter antypolskiej akcji UPA. To po prostu wynika z zestawienia przebiegu tych wydarzeń z definicją prawną. Przy czym na moją ocenę nie wpływa w żadnym razie narodowość ofiar. Istotny jest przede wszystkim fakt, że doszło wówczas do masowych mordów na ludności cywilnej, skazanej na śmierć dlatego, iż należała ona do określonej – w tym wypadku polskiej – narodowości. Gdyby ofiarą podobnych mordów padła jakakolwiek inna grupa narodowa, też bym posługiwał się tym terminem.

Zresztą, moim zdaniem wydarzenia na Wołyniu wtedy uzyskują prawdziwy wymiar, kiedy opowiemy o nich właśnie za pomocą uniwersalnej narracji. Dopiero wówczas wiele osób zda sobie w pełni sprawę, z jak przejmującym fragmentem historii Polski mamy do czynienia.

W innym przypadku coś w tej narracji zgrzyta i zaczynamy się zastanawiać, czy naprawdę chodzi tylko o oddanie należnego szacunku ofiarom, czy też może o stworzenie precedensu dla przyszłych roszczeń. A właśnie obawa przed polskimi żądaniami politycznymi jest jedną z podstawowych przyczyn ukraińskiej niechęci do jednoznacznego potępienia antypolskich czystek etnicznych.

Newsweek: Kto z Ukraińców jest dziś gotowy, aby to, co się stało, nazywać ludobójstwem?

Grzegorz Motyka: Większość ukraińskich historyków używa raczej terminu „wojna polsko-ukraińska”, przyznając jednocześnie, że w jej trakcie obie strony popełniły zbrodnie wojenne. Niby to prawda, ale tym samym stawia się znak równości między tymi zbrodniami, a z tym już nie sposób się zgodzić.

Wśród ukraińskich naukowców twardo potępiających zbrodnie na polskiej ludności cywilnej i niecofających się przed słowem „ludobójstwo” wymieniłbym profesora Myrosława Popowycza i profesora Jarosława Hrycaka. Warto jednak podkreślić, że mówiąc o zbrodniach UPA, nie można przemilczać polskich akcji odwetowych na ukraińskie wioski. Choć w żadnym razie nie można ich uznać za równoważne, to jednak w ich trakcie ginęli niewinni cywile.

Newsweek: Kto dokonywał tych akcji odwetowych?

Grzegorz Motyka: Oddziały partyzanckie Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Batalionów Chłopskich. Najczęstszym motywem takich akcji była po prostu chęć ślepej zemsty, czasem połączona z założeniem, że w ten sposób przestraszy się Ukraińców i zahamuje falę antypolskich czystek.

Niemniej niektóre z polskich pacyfikacji można uznać za mające znamiona ludobójstwa. Mam tu na myśli na przykład mord w Wierzchowinach w 1945 roku, gdzie oddział NSZ wymordował prawie 200 Ukraińców; intencją sprawców (niewyrażoną co prawda wprost) było w tym wypadku wyniszczenie ludności prawosławnej w tej wsi. Ale podkreślę jeszcze raz, że nie można między czystkami prowadzonymi przez UPA a polskim odwetem stawiać znaku równości. Jest różnica między ludobójstwem, w ramach którego chce się zdepolonizować całe rozległe regiony, a ludobójczymi aktami, które dotyczą pojedynczych wsi.

Polacy i Ukraińcy zapewne nigdy nie uzgodnią wspólnej wersji tamtych wydarzeń. Jakie jest niezbędne minimum w tej sprawie?

– Jeśli dialog będzie kontynuowany, to z czasem, przynajmniej jeśli chodzi o fakty, historycy będą się częściej zgadzać, niż nie zgadzać. Ale ważne jest także co innego – aby postawić krzyże na dziś często bezimiennych grobach. I żeby do miejsc takich jak wieś Parośla, po której została tylko mogiła w środku lasu, czy inne wioski, gdzie ginęli Polacy, można było normalnie dojechać. Kilka lat temu wydawało się, że sprawę tę udało się uzgodnić, ale realizacja tych ustaleń idzie powoli. Ludzie chcą mieć możliwość zapalenia zniczy na grobach swoich bliskich, nawet jeśli chodzi o pradziadków. Jeżeli im się tego nie umożliwi, napięcia będą powracały. Jeśli mi ktoś nie wierzy, niech jeszcze raz przeczyta „Antygonę”.

Newsweek: A jak jest z grobami Ukraińców mordowanych w Polsce?

Grzegorz Motyka: To, co przed chwilą powiedziałem, dotyczy w sposób oczywisty także upamiętnienia miejsc zbrodni na ukraińskich cywilach.

Źródło: http://m.newsweek.pl/historia,wolynskie-rachunki,81336,1,1.html


GTranslate

enfrdeitptrues

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp10.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud11.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 326 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
13420901