Sejmik Województwa Opolskiego, jako pierwszy w Polsce, ustanowił 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej. Radni dnia 24 kwietnia 2012 r. przyjęli uchwałę na sesji  sejmiku przez aklamację, na stojąco. Jej treść jest wynikiem pracy zespołu w skład którego weszli przedstawiciele wszystkich klubów.

- Ustanawiając 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej, chcemy oddać cześć Polakom i obywatelom II Rzeczypospolitej innych narodowości, pomordowanych przez zbrodniarzy wywodzących się z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii - mówił Bogusław Wierdak, przewodniczący sejmiku. - Potępiamy zbrodniarzy, którzy dokonali ludobójstwa na obywatelach II Rzeczypospolitej i jednocześnie wyrażamy uznanie i wdzięczność tym Ukraińcom, którzy z narażeniem własnego życia nieśli pomoc swoim polskim sąsiadom.

Sejmik złożył także hołd żołnierzom Samoobrony Kresowej oraz AK i Batalionów Chłopskich, którzy podjęli bohaterską walkę w obronie polskiej ludności cywilnej.

Na kresach wschodnich wymordowano około 200 tysięcy Polaków. Dzień, w którym na Opolszczyźnie czczona będzie ich pamięć wybrano nie przypadkowo.

- W niedzielę 11 lipca 1943 roku miało miejsce apogeum zbrodni na Wołyniu - wyjaśnia obserwujący sesję Witold Listowski, prezes oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Kędzierzynie-Koźlu. - Ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w 167 miejscowościach, mordowano ich w domach i kościołach. Wielu spalono żywcem.

Uchwała przekazana będzie marszałkowi Sejmu z wnioskiem o wznowienie prac zmierzających do ustanowienia 11 lipca ogólnopolskim Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich. Trafi także m.in. do prezydenta, premiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

- Zabiegaliśmy o to już 2,5 roku temu - mówi Bogusław Wierdak. - Mam nadzieję, że dzięki impulsowi, który ponownie wychodzi z naszego regionu, pamięć Polaków pomordowanych na Wschodzie czczona będzie w tym dniu w całej Polsce.

Autor: Krzysztof Świderski

Za :http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120424/POWIAT01/120429680

 


GTranslate

plbebgzh-TWhrcsdanlenetfrgldeelhuitjalvltnoptrorusrskslessvukyi

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp2.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud15.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 856 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
11727162