Tragicznym losom Polaków na Wołyniu w latach 1943-44 i złożonym stosunkom polsko-ukraińskim poświęcony jest rozpoczęty w poniedziałek w Krakowie projekt "Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku". Jest on adresowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W 2013 r. przypada 70. rocznica rozpoczęcia przez nacjonalistów ukraińskich czystki etnicznej na ludności polskiej zamieszkującej dawne Kresy - województwa wołyńskie, lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie. Krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej wraz z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II i Kuratorium Oświaty w Krakowie rozpoczął projekt, który ma przybliżyć uczniom historię Kresów, przypomnieć o ofiarach ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej i o tych Ukraińcach, którzy z narażeniem życia pomagali Polakom.

Dostarczać wiedzy

- Wypełniamy coraz bardziej wyraźną lukę w naszej edukacji historycznej. Odchodzą powoli pokolenia ludzi, dla których Kresy Wschodnie były częścią ojczystego kraju i którzy pamiętają wydarzenia II wojny światowej. Naszym obowiązkiem jest budowanie świadomości narodowej i teraźniejszości w oparciu o prawdę o przeszłości - mówił w poniedziałek dziennikarzom dr Maciej Korkuć z krakowskiego oddziału IPN. - Prawda o tych czasach i ściganie ludobójstwa są potrzebne, byśmy mogli przyszłe pokolenia wychowywać w duchu poszanowania sprawiedliwości i w przekonaniu, że jakiekolwiek zbrodnie popełnione w przyszłości będą ścigane i pamiętane, tak jak te, które zdarzyły się wcześniej - powiedział Korkuć.

Zdaniem małopolskiego kuratora oświaty Aleksandra Palczewskiego, każdy projekt dotyczący wydarzeń historycznych, które nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w programach nauczania, jest potrzebny. - Ten projekt ma pokazać, że należy mówić o wszystkim, także o sprawach trudnych. Młodemu pokoleniu trzeba dostarczać wiedzy, która pozwoli zrozumieć, co działo się w tamtych czasach, także korzystając z relacji żywych świadków. Musimy pamiętać, że właśnie to młode pokolenie będzie układać sobie stosunki z narodem ukraińskim w przyszłości - mówił PAP Palczewski.

Spotkania i konkurs

Uczniowie i nauczyciele będą brać udział w konferencjach, warsztatach, pokazach filmów, spotkaniach ze świadkami zdarzeń. Częścią projektu będzie konkurs, w ramach którego młodzi ludzie na podstawie dostępnej literatury, zebranych przez siebie dokumentów i wspomnień będą opisywali losy polskich mieszkańców Kresów. Jego zwycięzca będzie miał możliwość studiowania na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. Do tej pory do udziału w projekcie "Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku" zgłosiło się blisko 30 szkół z całej Małopolski. Zgłoszenia będą przyjmowane jeszcze do 15 listopada. Projekt odbywa się pod honorowym patronatem marszałka województwa, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Krakowie, Stowarzyszenia "Stanica Kresowa", Ogólnopolskiego Okręgu Żołnierzy AK Obszaru Lwowskiego i krakowskiego oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

 

Więcej... http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,12801301,Uczniowie_beda_poznawac_historie_Kresow_Wschodnich.html#ixzz2BR8Rumwp


GTranslate

enfrdeitptrues

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp11.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud17.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 215 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
13420827