Szanowne Panie Posłanki, Szanowni Panowie Posłowie!

Żadne polskie ofiary II wojny światowej nie były poddane na tak wielką skalę okrucieństwom i usiłowaniom eksterminacji ze względów narodowościowych,  jak ofiary zbrodni dokonanej przez OUN-UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Dodatkowo ocaleli i ich potomkowie doznają upokorzeń w traktowaniu tej martyrologii. Niezmiennie przez dwadzieścia cztery lata III RP stosunek Państwa Polskiego do hekatomby Polaków, którą sprawili nacjonaliści ukraińscy, jest rezygnacją z prawdy. Nie ma godności Ofiar i szacunku dla nich, nawet przy użyciu wielkich słów o składanym Im hołdzie, gdy pomija się prawdę.

Apeluję zatem do Pań i Panów Posłów o uwzględnienie w treści uchwały słowa ludobójstwo, zgodnie z kwalifikacją tej zbrodni przez Główną Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN. Rezygnacja z adekwatnych do ogromu i charakteru zbrodni  stwierdzeń i wszelkie kwestionowanie ludobójstwa wołyńskiego w ławach sejmowych – usprawiedliwiane potrzebą dobrych stosunków z Ukrainą – jest stanowiskiem fałszywym, nie dającym Polsce wymiernych korzyści, a w dłuższej perspektywie  niebezpieczne dla przyszłych pokoleń. Jest gwałtem na prawdzie i godności ludzkiej. Przypomina traktowanie Zbrodni Katyńskiej w czasach PRL-u.

Apeluję również o ustanowienie dnia 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej lub Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian. Na takie uhonorowanie ofiar zamordowanych  za polskość  i Polskę czekają Polacy.

Ewa Siemaszko

//

11 lipca 1943 w Sejmie

 


GTranslate

plbebgzh-TWhrcsdanlenetfrgldeelhuitjalvltnoptrorusrskslessvukyi

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp7.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud16.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 1548 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
9776678