Archiwum Narodowe w Krakowie przygotowało w internecie : godną wystawę  która  wpisuje się w obchody ogólnopolskie 70 rocznicy zagłady ludności polskiej na Kresach Wschodnich, przybliża wszystkim zainteresowanym informacje o tych tragicznych wydarzeniach. „Internauci mogą poznać relacje świadków, którzy stracili bliskich w rzeziach na Wołyniu i obejrzeć materiały propagandowe OUN-UPA” - donosi PAP. Poniżej kilka fragmentów wprowadzających :

W dniu 11 lipca bieżącego roku, w 70. rocznicę wołyńskiej "krwawej niedzieli" wspominamy tragiczne wydarzenia dotyczące zagłady ludności polskiej na Kresach Wschodnich. W latach 1943-1944 (a ze szczególnym nasileniem właśnie w lipcu 1943 r.) członkowie organizacji OUN-UPA, 14 Dywizja SS "Galizien" oraz policja ukraińska przy współudziale części ludności ukraińskiej i kleru greko-katolickiego dokonali zbrodni na cywilnej ludności polskiej. Historycy szacują, iż upamiętnienia oczekuje 130-200 tysięcy ofiar, zamordowanych w większości ze szczególnym okrucieństwem, bardzo często przez własnych sąsiadów. Dla uczczenia pamięci ofiar Archiwum Narodowe w Krakowie zaprasza Państwa na rocznicową wystawę poświęconą rzeziom wołyńskim. Wystawa pod tytułem Od ideologii do ludobójstwa. W 70. rocznicę "rzezi wołyńskiej" prezentuje przede wszystkim materiały pośrednio dotyczące tych wydarzeń. (…) Przygotowana przez Archiwum Narodowe w Krakowie wystawa nie kusi kolorami i nie przyciąga uwagi różnorodnością eksponatów archiwalnych. To ekspozycja często podniszczonych i pożółkłych dokumentów - powierników polskich tragicznych losów. Wymagać będziemy od Państwa - oglądających wystawę - uważnej lektury prezentowanych dokumentów. Nic bowiem tak dobrze nie opisuje tamtej bolesnej rzeczywistości jak właśnie dokumenty archiwalne, stąd historyczny komentarz ograniczamy do minimum. Lektura tych relacji, sprawozdań, kartotek, prasy, ulotek, dokumentów propagandowych i szkoleniowych pozwoli wnikliwemu badaczowi wypełnić podręcznikowe ogólne stwierdzenia treścią opisującą los konkretnych osób. (….)Lektura tych relacji, sprawozdań, kartotek, prasy, ulotek, dokumentów propagandowych i szkoleniowych pozwoli wnikliwemu badaczowi wypełnić podręcznikowe ogólne stwierdzenia treścią opisującą los konkretnych osób.

Całość w/w wystawy na : http://www.ank.gov.pl/wolyn/index.htm

 


GTranslate

enfrdeitptrues

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp12.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

mapka.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 362 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
12693148