11 lipca o godzinie 10:00 na Skwerze Wołyńskim w Warszawie odbyła się uroczystość poświęcona pamięci ofiar zbrodni na Wołyniu i Kresach południowo-wschodnich II RP. Obchody "11 lipca 43" były zorganizowane przez ruch Porozumienie Pokoleń Kresowych a Honorowy Patronat  objął Burmistrz Dzielnicy Warszawa Żoliborz. Kresowy Serwis informacyjny przyjął patronat medialny uroczystości.

Na skwer przybyli żyjący jeszcze Kresowianie (Wołyniacy),  ich potomkowie oraz mieszkańcy Warszawy ale nie tylko. Pan Józef Giza przyjechał aż z Bydgoszczy by wziąć udział w uroczystości na Skwerze Wołyńskim.

Uroczystość rozpoczęła się objęciem posterunku honorowego przy płycie pamiątkowej przez asystę wojskową wystawioną przez Warszawski Garnizon Wojska Polskiego.

Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego, uczestnicy wysłuchali nagrania zatytułowanego  "Do Kalego". Zaproszony do odprawienia modlitwy ksiądz z niewiadomych powodów nie dotarł  i w związku z tym modlitwę zainicjowała Pani Ewa Siemaszko.

Po modlitwie przywitano oficjalnych gości a byli nimi m.in.:

W imieniu Burmistrza Dzielnicy W-wa Żoliborz Rafał Utracki - Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji;  Prezes Okręgu Wołyńskiego ŚZŻAK - Kazimierz Danilewicz; żołnierze ŚZŻAK  Okręgu Nowogródzkiego i  Poleskiego, Wileńskiego i Lwowskiego im. Orląt Lwowskich oraz Wołyńskiego ze sławnej 27 WDP AK; "Kresowi Straceńcy" jak zwykło się mawiać o Żołnierzach Wyklętych; prezes Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego Pani Anna Lewak; Aleksander Szycht ze Stowarzyszenia Memoriale Fidelis - współorganizator obchodów; Przewodniczący Federacji Organizacji Kresowych - Tomira Sułtan; przedstawiciele Środowiska Żołnierzy AK - ŻYWICIEL; v-ce Prezes Okręgu Mazowieckiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej im. Józefa Piłsudskiego - Marcin Łada; Przedstawiciele Stołecznego Środowiska 1 Polskiej Dywizji Pancernej Generała Stanisława Maczka; Przedstawiciele oddziału Warszawskiego Szarych Szeregów Armii Krajowej i Związku strzeleckiego RWN i inni a w śród nich, Paweł Piekarczyk - pieśniarz, balladysta który patriotyczną nutą podkreślił charakter uroczystości.

Po powitaniu gości, głos zabrał Prezes OW ŚZŻAK Kazimierz Danilewicz, który zapoznał uczestników uroczystości z  sytuacją panującą na okupowanym Wołyniu i przesłankami mającymi wpływ na masakrę Polaków w dniu 11 lipca 1943r.

Następny mówca, Pani Ewa Siemaszko precyzyjnie omówiła i przedstawiła ogrom dzieła potworności dokonanego na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów i UPA. Zebrani na skwerze z olbrzymią uwagą, czasem z widocznym niedowierzaniem wsłuchiwali się w każde słowo Pani Ewy z ust której padały dane oparte na żmudnych badaniach popartych faktami.

O osobistych przeżyciach z dnia 11 lipca 43r., opowiedział plk. Zygmunt Maguza. Opowiadał to co widział a że widział tak dużo, łza wzruszenia w jego oku udzieliła się słuchającym.

Listę mówców zamknęła Pani Anna Lewak z Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego,  która opowiedziała o Skwerze Wołyńskim o jego projektach, budowie i dzisiejszej symbolice skweru.

Po wystąpieniach, na płycie głównej złożono wieńce a na wszystkich monumentach Skweru Wołyńskiego  kwiaty oraz zapalono znicze- Światełka Pamięci.

Wieniec od Burmistrza Dzielnicy Warszawa złożyła delegacja z Rafałem Utrackim na czele.

Wieniec od Okręgu Wołyńskiego ŚZŻAK złożyła delegacja z Anna Lewak na czele

 

Wieniec od Ruchu Porozumienia Pokoleń Kresowych złożyła delegacja z Bożeną Ratter na czele.

Kwiaty na pozostałych monumentach znajdujących się na Skwerze Wołyńskim złożyli: Wiktoria Bielak w asyście Marcina Łady i st.chor.sztab. Janusza Bylinka- Nehrebeckiego

Aktu symbolicznego zapalenia "Świa tełka Pamięci" dokonali: Ewa Siemaszko i Marcin Łada

Po zakończeniu uroczystości na Skwerze Wołyńskim, jego uczestnicy przenieśli ideę Światełka Pamięci pod budynek PAST skąd wyruszył Marsz Pamięci.

W imieniu organizatorów dziękujemy za agregat prądotwórczy dostarczający na Skwer Wołyński prąd przywieziony przez Przemysława Wójcika z Fundacji Pomocy Osobom Starszym "ZAWSZE POTRZEBNI", która mieści się przy ul. Gwiaździstej 21/71

Dziękujemy za napoje dla uczestników uroczystości  dostarczone przez Bożenę Ratter.


 

O przebiegu uroczystości na Skwerze Wołyńskim, Zofia Wojciechowska z Programu Pomost Radia Wnet rozmawiała ON-LINE z uczestnikami uroczystości na Skwerze Wołyńskim Ewą Siemaszko i Marcinem Łada

Fotorelacja i możliwość odsłuchania audycji znajdują  się na: http://www.radiownet.pl/publikacje/dzien-meczenstwa-kresowian-11-lipca


GTranslate

enfrdeitptrues

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp9.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud12.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 1119 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
13866576